Pozostają w naszej pamięci

W Dzień Wszystkich Świętych wspominamy tych, których z nami nie ma. W ciągu minionych dwunastu miesięcy odeszło wiele znakomitych osób związanych ze sportami walki.

1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Jesień to czas nostalgii i refleksji nad życiem i przemijającym czasem. Jej kulminacyjny moment przypada w dzień Wszystkich Świętych. Wspominany tych, których z nami nie ma. W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wiele wyjątkowych postaci. Pamiętamy o wielkich mistrzach, którzy odcisnęli swój trwały ślad w historii sportów walki.

5 grudnia 2020 polski boks pogrążył się w smutku po śmierci Henryka Kukiera. Mistrz Europy w wadze muszej z 1953 roku zmarł w wieku 90 lat. 5 lutego 2021 roku bokserski świat obiegła informacja o śmierci Leona Spinksa. Zdobył złoto na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w wadze półciężkiej. W półfinale Spinks triumfował w pojedynku z Januszem Gortatem. W 1978 roku pokonał Muhammada Aliego i sięgnął po tytuł zawodowego mistrza świata wagi ciężkiej.

Stoczył 67 walk, z których wygrał 62 pojedynki. W latach 80. był gwiazdą kategorii średniej - w wieku 66 lat odszedł od nas Marvin Hagler. Marian Treliński był pięściarzem, sędzią i działaczem bokserskim związanym ze świętokrzyskim pięściarstwem. Zmarł w wieku 80 lat. W wieku 53 lat odszedł były zawodnik i sędzia bokserski Janusz Poronin.

Po długiej walce z chorobą w marcu odszedł od nas Lee Noble. Bokser miał zaledwie 33 lata. Pięć dni po walce zmarła Jeanette Zacarias Zapata. Pięściarka została znokautowała i przewieziona do szpitala. Nie udało jej się uratować, miała 18 lat. Podczas mistrzostw świata młodzieżowców Rashed Al Swaisat stracił przytomność w trzeciej rundzie walki. Trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Jordański pięściarz zmarł w wieku 19 lat. Zaledwie 16 lat miał utalentowany Frank Verey. W wieku 38 lat w szpitalu zmarł Justin Thornton, po tym jak został znokautowany w walce na gołe pięści.

Uraz głowy podczas walki był śmiercią 22-letniego Brazylijczyka Lucasa Gabriela Peresa. W wieku 31 lat zmarł Patryk Nowak, który toczył boje w takich organizacjach jak FEN czy Babilon MMA. Odszedł od nas zawodnik MMA i jiu-jitsu Piotr Kurowski, który przeżył 36 lat.

W listopadzie 2020 roku zmarł Krzysztof Pajewski. Był pierwszym polskim mistrzem świata w taekwondo, odnosił sukcesy w kraju i w Europie. Pajewski założył i trenował w KS Walki Szczecinek. Zmarł w wieku 57 lat.

W wieku 53 lat zmarł mistrz olimpijski w judo z Barcelony Toshihiko Koga. W wieku 24 lat zmarł mistrz świata kadetów w zapasach w stylu klasycznym Krzysztof Niklas. Całe życie związany z zapasami, w latach 1969-1972 i 1972-1976 prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. W wieku 90 lat zmarł Józef Kacperczyk. Odszedł od nas Wiesław Bocheński, który w 1968 roku był czwarty na mistrzostwach Europy w zapasach, wystąpił na igrzyskach w Meksyku. Miał 77 lat.

Nadal głęboki ból pozostaje w naszych sercach po odejściu Tomasza Skrzypka. Wybitny trener, pierwszy zawodowy mistrz Polski w kickboxingu zmarł niespodziewanie w październiku 2019 roku. Pamiętamy również o legendzie polskiego kickboxingu - Józefie Warchole. Wielkich bokserach - Jerzym Kuleju, Zbigniewie Pietrzykowskim, Józefie Grudniu, Joe Frazierze czy Muhammadzie Alim. Wielu wielkich mistrzów pozostaje w naszej pamięci, a ich sukcesy są pięknym wspomnieniem, a walki nadal pozostają niezapomniane.

Pochylamy się nad mogiłami, wspominamy tych, których z nami nie ma. Pamiętamy! Zawsze będą żyć w naszych sercach i pamięci!

KM

 

tagi: brak tagów
‹ Prev
Next ›