24.08.2020

#23 medale Polaków

23 medale wywalczyli polscy judocy w turnieju w Bańskiej Bystrzycy. Po złoto sięgnęli Aleksandra Kaleta (52kg), Anna Dąbrowska (63kg) i Szymon Śmiegel (60kg).

Z powodu pandemii koronawirusa judocy mieli przerwę od rywalizacji w zawodach międzynarodowych. Zawodnicy dbali o formę w warunkach domowych. Gdy stopniowo znoszono obostrzenia, można było myśleć o wspólnych zgrupowaniach. Reprezentacja Polski trenowała w Centralnych Ośrodkach Sportu w Zakopanem, Giżycku i we Władysławowie. W końcu przyszedł czas na start w zawodach. Ponad 30-osobowa reprezentacja Polski wzięła udział w 35. Turnieju Międzynarodowym w Bańskiej Bystrzycy. Zawody na Słowacji odbyły się w czterech kategoriach wagowych kobiecych -52kg, -57kg, -63kg, +63kg oraz siedmiu męskich -60kg, -66kg, -73kg, -81kg, -90kg, -100kg, +100kg.

Biało-czerwoni pokazali się na Słowacji z bardzo dobrej strony. Po złoto sięgnęła Aleksandra Kaleta (52kg), która wygrała pięć pojedynków. W finale Polka pokonała Rekę Pupp mającą na koncie medale Grand Slam i Grand Prix. Ponadto, ze złotych medali cieszyli się Anna Dąbrowska (63kg) i Szymon Śmiegel (60kg).

Posypały się srebrne krążki. Jeden z nich wywalczył Piotr Kuczera (90kg). – Niestety mimo kontroli walki i licznych ataków dałem się zaskoczyć po około 4 minutach dogrywki… Był to turniej kontrolny, bez żadnych przygotowań także można powiedzieć, że przygotowania do sezonu w czasie pandemii przebiegły bardzo dobrze – przedstawia brązowy medalista mistrzostw Europy z Kazania z 2016 roku. Zmagania na drugich lokatach zakończyli również: Dominika Nowicka (-57kg), Arleta Podolak (-63kg), Paula Kułaga (+63kg), i Kacper Szczurowski (-100kg).

Po brąz sięgnął Damian Szwarnowiecki (-81kg). – Był to mój pierwszy start po kilkumiesięcznej przerwie. Wygrałem 4 z 5 pojedynków – podkreśla judoka. Łącznie biało-czerwoni zdobyli 15 brązowych krążków. Oprócz Szwarnowieckiego, trzecie lokaty zajmowali: Aleksandra Janeczko (-52kg), Katarzyna Wiszniewska (-52kg), Joanna Janeczko (-57kg), Natalia Kropska (-63kg), Maria Bączek (+63kg), Kinga Wolszczak (+63kg) oraz Hubert Pieczyński (-60kg), Przemysław Litwin (-66kg), Mateusz Garbacz)-73kg), Adam Stodolski (-73kg), Norbert Majcher (-90kg), Wojciech Punda (-90kg), Oleksii Lysenko (-100kg) i Artur Pujszo (+100kg).