03.10.2022

#Jakimi suplementami wspierać okres leczenia i rehabilitacji zawodnika?

Prawidłowy proces regeneracji i rehabilitacji po kontuzji w sportach walki to jeden z najważniejszych czynników, który może mieć wpływ na przyszłą karierę zawodnika a także jego zdrowie w przyszłości.

Prawidłowy proces regeneracji i rehabilitacji zawodnika po kontuzji w sportach walki to jeden z najważniejszych czynników, który może mieć wpływ na przyszłą karierę zawodnika a także jego zdrowie w przyszłości. Czasami to „BYĆ ALBO NIE BYĆ” dla sportowca.

Sport szczególnie w wydaniu zawodowym to ogromne obciążenie dla organizmu sportowca oraz narażanie go na szereg przeciążeń, urazów i kontuzji. Sztuki walki jak sama nazwa wskazuje w wydaniu amatorskim czy zawodowym zawsze w efekcie końcowym prowadzą do konfrontacji w walce zawodników a tym samym sportowcy potocznie nazywani „Fighterami” narażeni są na szereg urazów i kontuzji.

Oczywiście większość sportów walki przewiduje możliwość uczestnictwa w treningach indywidualnych, podczas których zawodnik ma kontakt jedynie z trenerem lub trenerami w zależności od specyfiki danej sztuki walki to w efekcie finalnym musi konfrontować swoje umiejętności z przeciwnikami podczas zawodów sportowych. Doskonalenie technik walki podczas zajęć z workiem treningowym, tzw. tarczami czy innymi przyrządami, które służą do doskonalenia techniki minimalizuje odniesienie kontuzji, a ryzyko odniesienia kontuzji rośnie z chwilą wprowadzenia do jednostek treningowych sparingów oraz udziału w zawodach sportowych podczas których konfrontacja jest nieunikniona.

Kontuzje w sztukach walki mogą zatem występować bezpośrednio w walce ale również w tzw. okresie przygotowawczym tj. podczas regularnych treningów. Wszelkiego rodzaju urazy są czynnikiem nieodłącznym dla każdej dyscypliny sportu, jednakże prawdopodobieństwo rośnie w przypadku sportów kontaktowych jakimi są sztuki walki.

Do najczęściej występujących urazów i kontuzji w sztukach walki zaliczyć możemy:

– Złamania, skręcenia stawów, oraz wszelkie inne urazy mechaniczne kończyn. Sztuki walki dzielą się na tzw. uderzane i chwytane nie mniej jednak ich trenowanie powoduje wiele podobnych kontuzji. Oczywiście są takie, które częściej występują w sportach uderzanych niż w sportach chwytanych. Nader często dochodzi do złamań nosa lub kości kończyn górnych i dolnych,

– Pęknięcia i rozcięcia skóry, występujące najczęściej w okolicach głowy zawodnika przykładowo są to łuki brwiowe lub czoło gdzie skóra znajduje się blisko kości i jest stosunkowo do innych części ciała cienka. Zatem uderzenia odpowiednio mocne i celne powodują szerokie rozcięcia i obfite krwawienie,

– Zerwania czy naderwania mięśni i/lub wiązadeł, które często wymagają ingerencji chirurgicznej, długotrwałego leczenia oraz rehabilitacji. Tego rodzaju urazy powstają w wyniku przeciążeń zawodnika lub przeciągnięcia tzw. dźwigni.

Co w sytuacji, kiedy już do urazów i kontuzji dojdzie. Wówczas pierwsze kroki kierujemy do lekarza specjalisty i w uzasadnionych przypadkach do rehabilitanta. Leczenie wszelkiego rodzaju kontuzji wiąże się nieodłącznie ze stosowaniem leków oraz suplementów diety. Duże znaczenie w leczeniu kontuzji mają środki wspierające leczenie i regenerację. Jednym z nich może być BPC-157, którego działanie polega na:

  • szybszym tempie gojenia się ran i złamań,
  • utrzymaniu w zdrowiu przewodu pokarmowego,
  • sprawniejszej regeneracja mięśni,
  • ochronie układu nerwowego,
  • redukcji stanów zapalnych,
  • wzmocnieniu stawów i ścięgien.

BPC-157 to syntetyczny peptyd składający się z 15 aminokwasów, który wykazuje silne działanie gojące i regenerujące. Skraca czas dochodzenia do zdrowia po urazach i kontuzjach w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Jest w stanie znacząco przyspieszyć gojenie uszkodzonych struktur kości, stawów, ścięgien, więzadeł oraz mięśni i w stosunkowo krótkim czasie przywrócić im pełną sprawność. Może także ułatwić gojenie się ran, skaleczeń i oparzeń, nawet wtedy, gdy w czasie terapii równolegle stosowane są kortykosteroidy. Co więcej, BPC-157 ma silne działanie przeciwzapalne. Skutecznie niweluje symptomy stanu zapalnego (obrzęk, ból, zaczerwienienie, podwyższona temperatura), które zwykle towarzyszą urazom aparatu ruchu. Jest znany z korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Chroni wątrobę i błony śluzowe przewodu pokarmowego przed uszkodzeniami powodowanymi nadmiernym spożyciem alkoholu albo przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza tych z grupy NLPZ. Ponadto wspomaga leczenie chorób jelit i żołądka – wykazuje dużą skuteczność w przypadku wrzodów, przetok jelitowych, nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Może również wspierać funkcje mięśni przełyku, a dzięki temu łagodzi objawy refluksu. BPC-157 ma potencjał przeciwdepresyjny. W badaniach udowodniono, że peptyd ten wchodzi w interakcję z układem serotoniny i może podnosić stężenie tego neuroprzekaźnika. Przypuszcza się, że może on również zwiększać wrażliwość receptorów na działanie innych neurotransmiterów. Z nieoficjalnych danych wynika, że na kurację peptydem bardzo dobrze reagują osoby chorujące na przewlekłą depresję i stwardnienie rozsiane.