Utarło się, że to młodsze pokolenia będą pracować na nasze emerytury. Warto dopingować ich w realizacji marzeń. W dniach 26-27 września w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Puchar Polski – „Warsaw Judo Open”, w którym wystartują zawodnicy w wieku 13-19 lat.
To doskonała okazja, aby młodzi adepci judo mogli spróbować swoich sił w rywalizacji z rówieśnikami z innych państw. Dzięki temu zmagania będą bardziej emocjonująca.
Chętnych nie brakuje
W powszechnej świadomości judo istnieje, jednak nie odgrywa pierwszoplanowej roli. O sukcesach zawodników w międzynarodowych startach się nie mówi, judocy nie trafiają na pierwsze strony gazet. Ostatnim wielkim w tej dyscyplinie był Paweł Nastula, czyli mistrz olimpijski z Atlanty. Przez pewien czas przebijała się osoba utalentowanego Tomasza Kowalskiego, który zakończył karierę ze względów zdrowotnych. W ostatnim czasie uwagę opinii publicznej przykuwa żeńska reprezentacja Polski kobiet, która w mistrzostwach świata w Astanie sięgnęła po srebrny medal.
Judo w Polsce robi krok do przodu. Po latach niebytu powoli ta dyscyplina odradza się i „małe” sukcesy przebijają się do powszechnej świadomości. Jednak czy na pewno tak jest? Mimo wszystko wydaje się, że judo jest popularne. Tyle, że nie w wykonaniu seniorów, a dzieci. Warto podkreślić fakt uprawiania wspomnianej dyscypliny przez duże grono najmłodszych. Często rodzice decydują się wysłać swoje pociechy na jakieś dodatkowe zajęcia, często sportowe, i ich wybór właśnie pada na judo. Co ma na to wpływ? Judo to wpojenie pewnych zasad, stylu postępowania i szacunku. Z jeden strony to sztuka walki, ale oparta na określonym kręgosłupie moralnym, który dodaje jej wartości.
Międzynarodowy Puchar Polski – „Warsaw Judo Open” jest absolutnym potwierdzeniem popularności judo. W ostatni weekend września w stolicy Polski zaprezentuje się blisko 1200 młodych zawodników.
Dobre przygotowanie
Impreza rozwija się z roku na rok. Organizator notuje coraz lepsze wyniki. Do udziału w zawodach zgłasza się coraz więcej chętnych.
W 2009 roku w turnieju wystartowało 803 judoków. Rok później w Warszawie pojawiło się ponad trzystu zawodników więcej. Świadczy to o potrzebie organizacji zawodów, które dają młodym adeptom możliwość rywalizacji i sprawdzenia się. W tegorocznej edycji do walki staną judocy w kategoriach wiekowych poniżej 15, 17 i 20 lat.
Kogo można spodziewać się w Warszawie? Rzecz jasna, że rywalizację zdominują zawodnicy z Polski. Nie zabraknie również judoków z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Szwecji, Azerbejdżanu, Czech czy Rosji. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie kategorie wagowe są odpowiednio obsadzone liczebnie. Dla przykładu w wadze 73kg U14 w poprzednim roku wystartowało sześciu zawodników.
W 2014 roku podczas „Warsaw Judo Open” Polacy wywalczyli dwadzieścia jeden złotych medali. Czy tym razem polska młodzież będzie bardziej gościnna?
KM