20.05.2019

#Dziewczyny na medal

Trzy medale zdobyły Polki w zawodach Pucharu Europy Seniorów w Orenburgu. Rywalizację zdominowali Rosjanie, którzy wywalczyli aż 32 krążki!

Pierwsze tegoroczne podium na swoim koncie zapisała Anna Dąbrowska (57kg). Judoczka klubu Juvenia Wrocław zaczęła zmagania od dwóch wygranych walk. Pokonała kolejno Rosjanki – Ksenię Solovevą i Dannę Naguchevą. W półfinale Polka przegrała jednak z reprezentantką Austrii Asiminą Heodorakis. W starciu o brąz Dąbrowska spotkała się z medalistą zeszłorocznych zmagań Pucharu Europy z Gdyni – Ulyaną Minenkovą. Polka triumfowała przed czasem i mogła cieszyć się z trzeciego miejsca.

Na podium zameldowała się również Vanessa Machnicka (63kg). Zawodniczka Akademii Judo Poznań musiała walczyć w repasażach. Polka zaczęła od wygranej przed czasem, jednak w kolejnym starciu nie dała rady Zarji Tavcar. Machnicka w repasażach imponowała skutecznością. Pierwszą walkę wygrała przez waza ari, zaś drugą z Mariną Kalaevą rozstrzygnęła w zaledwie trzynaście sekund. Polka nie pozostawiła złudzeń również Nadezhdy Rumiantsevej, którą pokonała przez ippon.

Kolejny dobry występ na swoim koncie zapisała Eliza Wróblewska (70kg). Judoczka Akademii Judo Poznań była w tym roku piąta w Uster, a wśród juniorów stawała na podium w Atenach i Sankt Petersburgu. W Orenburgu Polka potwierdziła dobrą dyspozycję. Wróblewska wygrała trzy pojedynki, w półfinale musiała uznać wyższość Francuzki Melissy Heleine. W starciu o brąz Polka pokonała Zhannę Asipovich z Białorusi.

W Orenburgu o podium otarła się Aleksandra Kaleta (52kg), która była piąta. Na siódmych lokatach uplasowali się Karolina Miller (70kg) oraz Kacper Szczurowski (100kg).

W zmaganiach Pucharu Europy karty rozdawali Rosjanie, którzy zdobyli 10 z 14 możliwych złotych medali. Łącznie reprezentanci Sbornej zapisali na swoim koncie 32 krążki. Druga Białoruś zaledwie… trzy.

Srebro Sobierajskiej

W Bielsku-Białej odbyły się zmagania w Pucharze Europy kadetów. Na starcie pojawiło się 574 zawodniczek i zawodników. Jedyny medal dla Polski zdobyła Katarzyna Sobierajska (70kg), która wygrała cztery pojedynki. W finale uległa Japonce Moce Kuwagacie i musiała zadowolić się srebrem. Walkę o brąz przegrała Agata Pałka (63kg).