30.09.2021

#Airsoft – podstawowe zasady i pomoc w doborze sprzętu

ASG to gra, w którą każdego dnia grają tysiące osób w całym kraju oraz znacznie więcej poza nim. Pasja łącząca spore grona ludzi i umożliwiająca tworzenie własnych drużyn. Niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak kształtowanie i polepszanie umiejętności pracy w grupie, a także wprowadza sporo ruchu do naszego życia.  Załóżmy jednak, że jesteśmy początkującymi graczami i nie wiemy, czy to hobby jest akurat naszym przeznaczeniem. Istnieje sporo miejsc, w których można wypożyczyć swój sprzęt i sprawdzić się w tej roli. Warto jednak wybrać się w te miejsca kilkukrotnie, aby skorzystać z różnych rodzajów broni, gdyż niekoniecznie wszystko będzie wychodziło nam konkretnymi sprzętam

Zasady gry w ASG

Zanim w ogóle wybierzemy się ze znajomymi w pierwszą, airsoftową podróż, powinniśmy wpierw poznać wszystkie reguły gry. Oczywiście, że nie można traktować imitacji wojny jako realnego zagrożenia i zdecydowaną uwagę trzeba zwracać na bezpieczeństwo, gdyż o tragedię nietrudno.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o konieczności zakupu specjalnych okularów bądź też ich wypożyczenia. Ochrona oczu jest szczególnie istotna w tej kwestii, gdyż prędkość kulki wydobywanej z broni zdecydowanie przewyższa refleks naszego oka. Drugą, istotną zasadą jest bezwzględny zakaz spożywania alkoholu bądź innych używek odurzających podczas trwania rozgrywki. Dla organizatorów również istnieje specjalna reguła mówiąca, że każdy teren gry musi być dokładnie sprawdzony pod kątem dziur bądź wystających z ziemi przedmiotów.

Uczestnicy powinni pamiętać również, że mają kontakt z bronią, która jest w stanie wyrządzić krzywdę drugiej osobie. Z tego względu, w przypadku bliskiego kontaktu z przeciwnikiem nie oddaje się strzałów, a jedynie krzyczy się hasło “bam bam”.

Wybór pierwszej broni – na co się zdecydować?

Na popularnych forach związanych z airsoftem możemy spotkać się z postami uczestników, w których chwalą się oni swoimi drogimi replikami. Trzeba podkreślić, że są to już pasjonaci i liczy się dla nich każdy detal. Na początek nie jest nam potrzebna tak dobra broń, więc lepiej jest przeznaczyć większą część budżetu na bezpieczeństwo, a nie na replikę. W celu znalezienia broni dla początkujących, warto jest odwiedzić tani sklep z replikami ASGi zakupić używany model broni, który nam odpowiada.

Typ repliki powinniśmy wybrać na podstawie testów, dlatego wcześniej wspomniano o tym, aby wybierać się z początku na airsoft za każdym razem z innym sprzętem. Po kilku rundach sami stwierdzimy, czy lepiej jest nam strzelać z karabinów snajperskich, maszynowych czy z pistoletów.

Umundurowanie – co jest najważniejsze?

Oprócz koniecznych okularów, warto jest wyposażyć się również w mundur, dzięki któremu nie będziemy aż tak odczuwać skutków strzałów. Ponadto przydać mogą się nam nakolanniki i dobre, wysokie buty, które uniemożliwią nam kontuzji stawu skokowego.

Aby zdobyć jednak pełne umundurowanie, wcale nie musimy przepłacać. Strój możemy wykonać z różnego rodzaju spodni i kurtek budowlanych, rękawiczki robocze również świetnie się spiszą, a nakolanniki z pewnością znajdziemy w domu chociażby z czasów, gdy jeździliśmy na rolkach.