05.06.2014

#Andrzej Malina

 Polski zapaśnik stylu klasycznego urodzony 11 października 1960 w Klarysewie koło Piaseczna, trener oraz nauczyciel. Podczas kariery sportowej walczył w kategorii średniej i półciężkiej.

W 1979 zakończył edukację w Liceum Zawodowym w Piasecznie. Ukończył także studia wyższe w poznańskiej AWF zdobywając tytuł magistra sportu. Swoją edukację poszerzał także kształcąc się z Międzynarodowej Szkole Zapaśniczej FILA.

Reprezentował barwy klubu Elektronik Piaseczno w latach 1972-1979. Kolejne dziesięć lat swojej kariery zapaśniczej spędził w klubie Legia Warszawa.  W roku 1988 – pomimo wygranej walki – odpadł z turnieju rozgrywanego w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Startował w wadze półciężkiej. Jest czterokrotnym mistrzem Polski: w wadze średniej (1980 i 1982) oraz półcieżkiej (1983 i 1985). W 1986 roku zdobył Mistrzostwo Świata w wadze 90kg. Zawody odbyły się w Budapeszcie. Wywalczył także dwa medale mistrzostw Europy (srebrny w 1982 i brązowy w 1983). Startował wtedy w wadze 82kg. Po zakończeniu kariery sportowej zajął się działalnością trenerską oraz został nauczycielem.  Swoim doświadczeniem dzielił się także z polską kadrą podczas IO w Atlancie w 1996 pełniąc funkcję asystenta Ryszarda Świerada.  Podczas tej imprezy Polacy wywalczyli pięć medali (w tym trzy złote).

Po zakończeniu kariery sportowej zajął się aktywnością polityczną. Wstąpił w szeregi platformy Obywatelskiej, co pozwoliło mu na kandydowanie z jej list w wyborach samorządowych oraz do Sejmu RP.

W 1986 doceniony został przez redakcję "Przeglądu Sportowego", który uhonorował go tytułem najlepszego polskiego sportowca. Było to pierwsze wyróżnienie przyznane zapaśnikowi. Odznaczony został także m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.