07.07.2014

#Anzor Azhiev

Polski zawodnik MMA pochodzenia czeczeńskiego. Urodzony 20 września 1990 roku w Groznym. Trzykrotny mistrz Czeczenii, Kaukazu i Rosji w zapasach. W Polsce mieszka od 2010r. W Rosji studiował prawo jednak od zawsze ciągnęło go do sportów walki. 
Mimo swojej pasji oglądając jeszcze w Rosji walki Mameda Khalidova nie planował, że kiedyś sam będzie tak walczył. Nie lubi być porównywany do Mameda. Uważa, że jest początkującym zawodnikiem z tylko czterema walkami zawodowymi przy czym Khalidov ma na swoim koncie ponad 30.
Pierwszą walkę zawodową Azhiev  stoczył z Pawłem Głębockim (MMA TEAM EŁK / 3F TEAM) na gali  PAMMA – Susz MMA Night 2 –  19 listopada 2011r. Walka nie była dla niego łatwa – chory wygrał jednak przez decyzję (2 runda).  
Kolejny pojedynek stoczył na KSW 18 z Cengiz Dana, którego uratował przed wypadnięciem z ringu. Wygrał przez decyzję (2 runda). 
 Następnie gala KSW 20 gdzie początkowo przeciwnikiem miał być Bytyjczyk Dean Amasinger, jednak z powodu kontuzji zastąpił go Paul Reed weteran europejskich ringów, stoczył 29 pojedynków. Azhiev wygrał przez decyzję (3 runda).
Pojedynek na KSW 22 miał odbyć z Mariuszem Pioskowikiem (6-4) – doświadczonym, jednym z najlepszych zawodników w kategorii piórkowej w naszym kraju, Tak jak poprzedni, niedoszły rywal Azhieva, również doznał kontuzji. Zastąpił go Pavel Svoboda. Anzor powalił Svobodę uderzeniami w 2:06 pierwszej rundy. Niechcący dobił przeciwnika na macie, kiedy ten już stracił przytomność. Od tej walki o Azhievie słyszy się czasami "Killer". 
Dwa kolejne pojedynki na KSW 24 i KSW 26 stoczył z Arturem Sowińskim. Na pierwszej gali niefartownie po sprowadzeniu Sowińskiego na matę Anzor uderzył głową w nos rywala. Walka została przerwana i nierozstrzygnięta. 
Drugie starcie skończyło się dyskwalifikacją i tym samym przegraną Azhieva. Pojedynek dynamicznie rozpoczęty przez Azhieva. Piękna wymiana i obalenia. W ferworze walki  Azhiev wszedł kolanem na głowę Sowińskiego, kiedy ten znajdował się w parterze na kolanach. Sowiński stracił przytomność i nie był w stanie kontynuować walki. 
Przed galą KSW 26 (14 grudnia 2013) Anzor miał stoczyć pojedynek z jednym z najlepszych polskich zawodników formuły Sanda, 22-letnim Sebastianem Rajewskim (Rajewski Team Płock). Miała to być świetna okazja do porównania MMA z Sanda. Do walki jednak nie doszło – Azhiev tuż przed walką rozchorował się.
Anzor Azhiev jest młodym zawodnikiem, który chce się rozwijać. Trenuje codziennie w Warszawskim Centrum Atletyki. Jak sam mówi nie jest to jeszcze jego czas na UFC, ma zbyt małe doświadczenie, jednak chce zwyciężać i kiedyś będzie to robił właśnie tam. Umiejętności zdobywa pod okiem dwóch fenomenalnych trenerów – Piotra Jeleniewskiego (Ankos Zapasy Warszawa)  i Pawła Paczkowskiego (CFC Olsztyn). Ma słabość do słodyczy. 
Jest przeciwnikiem, z którym niewielu w piórkowej i lekkiej wadze chce się zmierzyć. W szybkim tempie pokazał się i jego nazwisko stało się mocne. Blokuje to jednak ruchy jeśli chodzi  o organizację kolejnych walk.