02.06.2017

#Będzie UFC, ale najpierw ACB

Gdańsk będzie żył MMA. Najpierw ogłoszono, że 21 października w Ergo Arenie odbędzie się gala UFC. Ale zanim najlepsza organizacja MMA na świecie zawita do Gdańska, odwiedzi go federacja ACB. 1 lipca Rosjanie zaprezentują wydarzenie numer 63.

Na miesiąc przed galą zdecydowano o jej przeniesieniu. Pierwotnie gala ACB 63 miała odbyć się w Newcastle, ale w związku z zagrożeniem terrorystycznym na Wyspach Brytyjskich, podjęto decyzję o zmianie lokalizacji. Wybór padł na Gdańsk.

Piąty raz na polskiej ziemi

Pięć lat ma organizacja Absolute Championship Berkut i po raz piąty pojawi się w Polsce. Zaczęło się w Płocku, później była Warszawa, a następnie Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur władzom ACB bardzo się spodobało. Pierwszą galę zorganizowali we wrześniu ubiegłego roku, kolejną w lutym br. Na ACB 53 wystąpiło kilku Polaków. W walce wieczoru Adrian Zieliński pokonał na punkty Rasula Yakhayaeva. Tym samym 30-latek odniósł 17 zwycięstwo w karierze. Efektownie zaprezentował się Piotr Strus, który w drugiej rundzie odprawił Michaila Tsareva. Również Karol Celiński świętował zwycięstwo w Olsztynie. W drugiej rundzie w parterze zasypał ciosami Łukasza Parobca. Wygrał również Maciej Kaliński, który znalazł się w karcie wstępnej. Porażki zanotowali: Łukasz Szczerka, Rafał Czechowski, Jakub Wikłacz, Kamil Unruh, Paweł Karwowski i Patryk Wołodkiewicz.

ACB rozwija się i chce dołączyć do grona najlepszych. Rosyjska organizacja nie jest anonimowa, a zawodnicy zdobywają doświadczenie na jej galach, wydobywają się w okowów anonimowości i próbują swoich sił w UFC. Ostatnio Gadżuymrad Antigułow.

Również Polacy odgrywają pierwszoplanowe role na galach ACB. Michał Andryszak, Karol Celiński, Przemysław Misiała czy Piotr Strus to tylko niektórzy z wojowników pojawiających się na galach rosyjskiej organizacji. W marcu w Manchesterze zaprezentował się mistrz KSW w wadze średniej Mamed Khalidow, który w 21 sekund uporał się Lukiem Barnattem.

Będą u siebie

Zawodników z Polski nie brakuje na galach ACB, nie inaczej będzie i tym razem. W Gdańsku zaprezentuje się Karol Celiński, który szerszej publiczności dał się poznać podczas występów w KSW. 1 lipca rywalem Polaka będzie Vinny Magalhaes. Jeszcze blisko cztery lata temu Brazylijczyk rywalizował w UFC. Ostatnio można było go zobaczyć na WSOF 33, gdzie przegrał z Davidem Branchem.

W Ergo Arenie Piotr Strus będzie miał okazję, aby zrehabilitować się za porażkę na ACB 61 z Mikhailem Kolobegovem. Naprzeciw 28-latka stanie Andy DeVenta. Nie zabraknie również pojedynku polsko-polskiego. Debiut w klatce ACB zaliczy Piotr Hallmann, który ostatnio rywalizował na galach FEN. Jego rywalem będzie Adrian Zieliński.

Fot. acbmma.com

KM