27.12.2018

#Bokserski rok

Za kilka dni powitamy nowy rok. Ten kończący się obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, a jego ostatnie godziny to czas podsumowań. Także w świecie sportów walki. Co ciekawego działo się w boksie?

Zapewne jednym z wydarzeń, które utkwiło miłośnikom pięściarstwa w pamięci jest walka Deontaya Wildera z Tysonem Fury'm. Pojedynek miał miejsce 1 grudnia, więc stosunkowo niedawno, ale nie chodzi tu o czas, lecz o atrakcyjność starcia. Wilder i Fury zaprezentowali boks na wysokim poziomie. Pogromca Władimira Kliczki potrafił przeciwstawić się gromiącemu kolejnych rywali Amerykaninowi. Choć Fury leżał na deskach, w przekroju całego starcia zaserwował Wilderowi mnóstwo kłopotów. Werdykt – remis.

W wadze ciężkiej jest niezwykle gorąco! Wilder i Fury chcieliby spotkać się z Anthony'm Joshuą, który rządzi w kategorii królewskiej. W marcu w Cardiff pokonał Josepha Parkera i wzbogacił swoją kolekcję o pas WBO. "AJ" ma na rozkładzie również Aleksandra Powietkina. Joshua znajduje się w posiadaniu pasów IBF, IBO, WBA, WBO.

W 2018 roku zakończyła się I edycja turnieju World Boxing Super Series. Triumfatorem rywalizacji w kategorii super średniej został Callum Smith, który w finale w siódmej rundzie znokautował George'a Grovesa. Udany rok ma za sobą Oleksandr Usyk. Ukrainiec miał na koncie pas mistrzowski WBO w wadze junior ciężkiej, który odebrał we wrześniu 2016 Krzysztofowi Głowackiemu. W 2018 roku do swojej kolekcji dołożył tytuły WBC, IBF i WBA oraz został triumfatorem turnieju WBSS. Na dokładkę Usyk pokonał Tony'ego Bellewa. Bez wątpienia kończący się rok należał do Ukraińca, o którym mówi się, że niebawem będzie boksował w wadze ciężkiej.

We wrześniu w Las Vegas miała miejsce kolejna odsłona rywalizacji Giennadija Gołowkina z Saulem Alvarezem. Pierwsza walka zakończyła się remisem, więc rewanż był nieodzowny. 50. zwycięstwo w karierze na swoim koncie zapisał "Canelo". Sędziowie nie byli jednomyślni, bo pojedynek obfitował w liczne wymiany. Żaden z bokserów się nie oszczędzał, ale dwóch arbitrów wskazało na Alvareza, jeden ocenił walkę jako remisową.

Tymczasowy tytuł WBO wagi junior ciężkiej należy do Krzysztofa Głowackiego. W Chicago Polak pokonał Maksima Własowa, dzięki czemu awansował do półfinału drugiej edycji WBSS. Tam czeka na niego Mairis Briedis.

Z kolei w listopadzie w Gliwicach doszło do wyczekiwanego pojedynku na polskim podwórku. Artur Szpilka pokonał decyzją sędziów Mariusza Wacha, choć werdykt wzbudził spore emocje. Podczas tej samej gali tytuł WBC wagi super półśredniej obroniła Ewa Piątkowska.

Przed świętami w Radomiu Robert Parzęczewski udowodnił, że jest czołowym pięściarzem wagi półciężkiej w Polsce. W Radomiu w drugiej rundzie posłał na deski Dariusza Sęka. "Arab" pozostaje niepokonany od ponad trzech lat.

Fot. Anthony Joshua Facebook

KM