23.09.2019

#Brąz Gadżijewa

W Kazachstanie odbyły się mistrzostwa świata w zapasach. Jedyny medal dla Polski wywalczył Magomedmurad Gadżijew (70kg), który sięgnął po brąz w stylu wolnym. Kwalifikacje olimpijskie do Tokio uzyskali Roksana Zasina, Jowita Wrzesień i Tadeusz Michalik.

Dla 31-letniego Gadżijewa to drugi medal mistrzostw świata. W 2017 roku w Paryżu sięgnął po srebro, ale w kategorii 65kg. W potyczce o złoto lepszy okazał się Gruzin Zurabi Iakobiszwili. Los dał Gadżijewowi okazję do rewanżu w Kazachstanie. W Nur-Sułtan reprezentant Polski spotkał się z Gruzinem w starciu o brąz. Tym razem Iakobiszwili musiał uznać wyższość Gadżijewa i znalazł się poza podium. Pojedynek lepiej rozpoczął 31-latek pochodzący z Dagestanu, który prowadził 3:0. W końcówce pierwszej rundy Iakobiszwili przeprowadził akcję za dwa. Gadżijew nie pozwolił rywalowi na więcej i mógł cieszyć się z medalu. Reprezentant Polski w Kazachstanie wygrał cztery pojedynki. Przegrał jedynie w półfinale (2:5) z późniejszym mistrzem świata Rosjaninem Dawidem Bajewem. Warto również wspomnieć, że brąz wywalczony w Nur-Sułtan to kolejny tegoroczny sukces Gadżijewa. Zapaśnik zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Europy w Bukareszcie.

Blisko drugiego medalu mistrzostw świata w karierze była Roksana Zasina (53kg). Zapaśniczka ZTA Zgierz zajęła ostatecznie piątą lokatę. W 1/8 finału Zasina przegrała z przyszłą złotą medalistą Pak Yong-mi z Korei Północnej i trafiła do repasaży. Tam wygrała dwa pojedynki, dzięki czemu mogła rywalizować o brąz. Ponownie na przeszkodzie stanęła jej zawodniczka z Azji. Pang Qianyu drugi raz z rzędu mogła cieszyć się z brązowego medalu mistrzostw świata, bo Zasina musiała zrezygnować z pojedynku z powodu kontuzji więzadła pobocznego w kolanie. Podium nie dla Polki, ale na pewno cieszy kwalifikacja do Tokio. Tak jak i w przypadku Jowity Wrzesień (57kg). Polka szła jak burza – wygrała trzy walki, dopiero w półfinale zatrzymała się Rong Ningning z Chin. W starciu o brąz Wrzesień przegrała 0:4 ze złotą medalistką Igrzysk Europejskich w Mińsku Iryną Kuraczkiną.

Kwalifikacja olimpijska także dla Tadeusza Michalika (97kg). Reprezentant klubu Sobieski Poznań rywalizujący w stylu klasycznym wygrał dwa pojedynki i znalazł się w ćwierćfinale. Tam trafił na poważną przeszkodę w postaci Musy Jewłojewa – mistrza Europy i ubiegłorocznego czempiona mistrzostw świata. Rosjanin pokonał Polaka i w ostatecznym rozrachunku ponownie sięgnął po złoto. Michalikowi pozostały repasaże, w których uporał się z zawodnikiem z Uzbekistanu. W starciu o brąz lepszy okazał się Micheil Kadżaia.

W mistrzostwach świata najlepiej zaprezentowali się Rosjanie, którzy zdobyli 19 medali, w tym 9 złotych. Na ich plecami USA (7 – 5,0,2) oraz Gruzja (6 – 4,0,2). Polska na 27. miejscu w klasyfikacji medalowej.