02.09.2019

#Brąz i starczy

Julia Kowalczyk (57kg) autorką jedynego medalu dla Polski podczas mistrzostw świata w judo w Tokio. Rywalizację zdominowali gospodarze, którzy zapisali na swoim koncie 11 krążków.

Świetny indywidualny występ Julii Kowalczyk i największy sukces w karierze naszej judoczki. Niespełna 22-letnia zawodniczka wygrała w Tokio pięć walk. Przegrała jedynie z Japonką Tsukasą Yoshidą, ale poradziła sobie w repasażach i stanęła przed szansą na wywalczenie brązowego medalu. Zacięta walka z Iveliną Ilievą w ostatnich sekundach rozstrzygnęła się na korzyść Kowalczyk.

Pozostali reprezentanci Polski nie doszli do strefy medalowej. Dobry występ zaliczyła Agata Perenc (52kg). 15. zawodniczka światowego rankingu wygrała dwie walki, w pierwszej rundzie miała wolny los. W 1/8 finału Polka trafiła na utytułowaną Majlindę Kelmendi. Reprezentantka Kosowa wygrała przez waza ari, a zmagania w Tokio zakończyła z brązowym krążkiem.

Z dobrej strony pokazał się Patryk Wawrzyczek (66kg). Polski judoka wygrał trzy pojedynki, w tym dwa przez ippon. W 1/8 finału los skojarzył Wawrzyczka z Denisem Vieru. Reprezentant Mołdawii wygrywał w tym roku zawody rangi Grand Slam w Paryżu i Baku. W Tokio triumfował z Wawrzyczkiem przed czasem, a ostatecznie sięgnął po brąz.

Po dwie walki wygrali Wiktor Mrówczyński (73kg) i Sebastian Marcinkiewicz (81kg). Odpadli w 1/16 finału – odpowiednio z Constantinem Gabunem oraz Dominicem Resselem. Na tym etapie z mistrzostwami pożegnały się również Anna Borowska (57kg) i Daria Pogorzelec (70kg).

Najlepsi Japończycy

W klasyfikacji medalowej równych nie mieli sobie Japończycy – 11 krążków, w tym cztery z najcenniejszego kruszcu. Tytuł z Baku obroniła Uta Abe (52kg). Trzecie złoto mistrzostw świata, ale pierwsze na poziomie seniorskim zdobyła Akira Sone (+78kg). W tamtym roku został wicemistrzem Azji, zaś w Tokio wywalczył złoto światowego czempionatu – taką drogę przebył Joshiro Maruyama (66kg). Nie zawiódł mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Shohei Ono (73kg). W Tokio wywalczył trzeci tytuł mistrza świata.

Druga pozycja w klasyfikacji medalowej dla Francuzów – pięć krążków, w tym trzy złote. Co ciekawe wszystkie zdobyły panie – Clarisse Agbengnenoi (63kg), Marie Eve Gahie (70kg) oraz Madeleine Malinga (78kg). Trzecia Portugalia – złoto i srebro. Polska na 23. miejscu.