29.10.2018

#Brąz na osłodę

W zakończonych mistrzostwach świata w zapasach, które odbyły się w Budapeszcie Polska wywalczyła jeden medal. Po brąz sięgnął Geworg Sahakyan. To wynik gorszy niż przed rokiem, kiedy to z Paryża przywieźliśmy trzy medale.

Jak przedstawialiśmy wcześniej, po występach kobiet i zawodników stylu wolnego nie mieliśmy powodów do zadowolenia. O podium otarła się Katarzyna Krawczyk, która przegrała walkę o brąz z Pang Qianyu z Chin. Nadzieja pozostawała w klasykach, ale początek w ich wykonaniu nie był najlepszy. Przełomu dokonał Gework Sahakyan (67kg), który debiutował w polskiej reprezentacji w imprezie rangi mistrzostw świata. W Budapeszcie 28-latek stoczył pięć pojedynków. Na początek uporał się z Niemcem Erikiem Weissem, a w kolejnej walce pokonał Maunela Lopeza Salcero z Meksyku. W ćwierćfinale reprezentant Polski trafił na wicemistrza Azji Tsuchika Shimoyamadę, ale Sahakyan był rozpędzony i uzyskał awans do strefy medalowej. Szans na złoto pozbawił go mistrz olimpijski z Rio de Janeiro i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy Serb Davor Stefanek. Reprezentantowi Polski pozostało starcie o brąz. Sahakyan pewnie pokonał Chorwata Janecica 7:0.

Już w 1/16 finału z rywalizacją pożegnał się wicemistrz Europy z 2016 roku Edgar Babayan (82kg). Jego pogromcą okazał się brązowy medalista igrzysk w Rio Irańczyk Said Abdewali. Do 1/8 finału dotarli Przemysław Piątek (60kg) i Rafał Krajewski (130kg), których sklasyfikowano odpowiednio na 17 i 24 miejscu. Trzynastą pozycję zajął Michał Tracz (63kg). Zawodnik Śląska Wrocław stoczył tylko jedną walkę, w 1/8 przegrał z Hasanem Muhammadem. W 1/16 z mistrzostwami świata pożegnali się: Roman Pacurkowski (72kg), Iwan Nykypiuk (77kg), Tadeusz Michalik (87kg) i Michał Olejniczak (97kg).

Tym samym Polacy nie poprawili ubiegłorocznej zdobyczy z Paryża, gdzie zdobyli trzy krążki – dwa srebrne i brąz. Co warto dodać, medal Sahakyana jest 83 w historii występów biało-czerwonych na mistrzostwach świata.

W Budapeszcie karty rozdawali Rosjanie, którzy zdobyli 13 medali, w tym aż dziesięć z najcenniejszego kruszcu. Za ich plecami Japonia (10 medali) i Stany Zjednoczone (9). Warto dodać, że czwarte złoto mistrzostw świata wywalczyła Adeline Gray (76kg). Wcześniej 27-letnia Amerykanka zdobywała tytuły w Las Vegas, Taszkiencie i Strathcona County. Z kolei Frank Stabler (72kg) po raz trzeci został mistrzem świata.