23.12.2016

#Ciężkie boje Polaków

Andrzej Wawrzyk stanie przed kolejną szansą na zdobycie mistrzowskiego pasa w wadze ciężkiej. Rywalem Polaka ma być czempion WBC Deontay Wilder. Do kolejnej walki szykuje się Artur Szpilka, a Mariusz Wach powalczy o mistrzostwo Europy z Agitem Kabayelem.

Polska nie miała nigdy mistrza świata w wadze ciężkiej. Kilkukrotnie próbował Andrzej Gołota, jednak bezskutecznie. Rady nie dali również Albert Sosnowski, Tomasz Adamek, Mariusz Wach i Artur Szpilka. Mistrzowską szansę miał Andrzej Wawrzyk, ale wypunktował go Aleksander Powietkin. Teraz Polak ma stanąć „oko w oko” z wielkim bombardierem – Deontayem Wilderem.

Kładzie kolejnych

25 lutego w Legancy Arena w Birmingham 31-letni „Bronze Bomber” stanie po raz piąty w obronie mistrzowskiego pasa WBC kategorii królewskiej. W ostatnim 31-letni Amerykanin wracał do zdrowia po kontuzji prawej ręki i bicepsa. Pięściarz przeszedł dwie operacje. Kontuzji doznał w starciu z Chrisem Arreolą i przez kilka rund walczył jedną ręką! Wilder odesłał kolejnego rywala z kwitkiem. Na głowę Arreoli spadło mnóstwo ciosów i po siódmej rundzie sztab „rzucił ręcznik”. Pół roku wcześniej mistrz WBC rozprawił się z Arturem Szpilką, który prezentował się dobrze, ale w dziewiątej rundzie potężny prawy Wildera powalił Polaka na ziemię. „Szpila” opuszczał ring na noszach.

Wilder będzie miał okazję spotkać się z kolejnym Polakiem. 25 lutego o sprawienie niespodzianki postara się Andrzej Wawrzyk. Dla 29-letniego boksera będzie to kolejna szansa na zdobycie tytułu mistrzowskiego. 17 maja 2013 roku w Moskwie Wawrzyk spotkał się z czempionem WBA Aleksandrem Powietkinem. Dla polskiego było to przykre doświadczenie. Wytrwał trzy rundy i aż trzy razy padał na deski. Była to jedyna porażka krakowianina w karierze. Od tamtej pory stoczył sześć pojedynków i wszystkie wygrał przed czasem.

Dla Wilder walka z Wawrzykiem ma być przystankiem na drodze do głównego celu, którym jest unifikacja mistrzowskich pasów wagi ciężkiej.

Kto dla Szpilki?

W kontekście kolejnego rywala Artura Szpilki pojawia się kilka nazwisk. Mówi się, że Polak może się spotkać z Chrisem Arreolą, Geraldem Washingtonem lub Dominicem Breazeale. Ten ostatni przyznał, że na początku przyszłego roku spotka się z Polakiem. Możliwe, że podczas gali w Legancy Arena w Birmingham. 

Szpilka wyleczył kontuzję lewej dłoni i w sierpniu wrócił do treningów. W kończącym się roku przeprowadził nieudany atak na pas WBC, przegrał przez nokaut z Wilderem. Polak szykuje się do powrotu na ring. Również Breazeale przeprowadził atak na tytuł, tyle że IBF. 31-latek w starciu z Anthony'm Joshuą wylądował na deskach w siódmej rundzie. Breazeale ma na koncie 17 zwycięstw, z czego 15 przed czasem.

Wach o mistrzostwo Europy

Mariusz Wach stanie przed szansą wywalczenia mistrzostwa Europy w wadze ciężkiej. 4 lutego w Magdeburgu polski bokser zmierzy się z Agitem Kabayelem.

24-letni reprezentant wygrał 15 pojedynków, żadnego nie przegrał. W czerwcu zdobył mistrzostwo Unii Europejskiej, pokonując Christiana Lewandowskiego. Z kolei Wach wrócił na ring po porażce z Aleksandrem Powietkinem w listopadzie 2015 roku i w Kędzierzynie Koźlu uporał się z Marcelo Luizem Nascimento.

KM