25.01.2019

#Co daje kreatyna? Poznaj najważniejsze fakty

Kreatyna – substancja naturalnie występująca w ludzkich mięśniach – stanowi popularny składnik suplementów diety dla sportowców. Dzieje się tak z co najmniej kilku ważnych powodów. Poniżej krótko omówiliśmy każdy z nich.

Powód pierwszy: powoduje wzrost masy mięśniowej

Kreatyna to składnik, który może wspierać wzrost siły i wielkości mięśni. Wskazują na to niezliczone badania naukowe. Szereg korzyści płynących dla organizmu z obecności tego składnika sprawia, że sportowcy chcący zbudować umięśnioną sylwetkę sięgają po suplementy zawierające kreatynę – między innymi po Activlab Creatine Powder Super. Kreatyna (w wersji monohydratu przyswaja się najlepiej) przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i przyrostu siły. W jednej łyżeczce monohydratu jest tyle kreatyny, ile w wielu kilogramach mięsa czy ryb.

Powód drugi: dostarcza energii podczas wyczerpujących treningów

Wielu sportowców, którzy po pewnym czasie stosowania odstawili kreatynę, dostrzegło u siebie spadek energii. Kreatyna zwiększa energię niezbędną dla skurczów mięśni, umożliwiając odbywanie bardziej wymagających, intensywnych i dłuższych treningów. W procesie przyswajania jest transportowana do tkanki mięśniowej, gdzie przekształca się w fosforan kreatyny. Z niego jest następnie produkowana cząsteczka energii ATP, która jest niezbędna w procesie regeneracji mięśni. W ten sposób przyjmowanie kreatyny przekłada się na bardziej produktywne treningi i szybszy wzrost masy mięśniowej. Kreatyna zwiększa wydajność nie tylko u osób zawodowo uprawiających sport (zapaśników, piłkarzy, pływaków, hokeistów itp.) czy osób chcących poprawić wyniki podczas krótkich okresów aktywności sportowej cechującej się dużą intensywnością (sprint czy podnoszenie ciężarów), ale także wspiera amatorów ćwiczących w wolnych chwilach w osiąganiu lepszych wyników i bardziej estetycznej sylwetki.

Powód trzeci: zwiększa poziom substancji w organizmie do pożądanego poziomu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kreatyna jest naturalnym składnikiem występującym w każdym organizmie. U człowieka znajduje się w zdecydowanej większości (98%) w mięśniach. Drobne ilości tej substancji znajdują się także w mózgu, nerkach, trzustce, jądrach i wątrobie. Warto wiedzieć, że 1 gram kreatyny jest dostarczany organizmowi w codziennej diecie – głównie na skutek spożycia mięsa i ryb. Kolejny zalecany 1 gram, na które organizm ma zapotrzebowanie, warto pokryć, stosując suplementy diety zawierające kreatynę, a najlepiej – dobrze wchłaniany – monohydrat kreatyny.

Powód czwarty: jest prosta do kupienia i dostępna pod wieloma postaciami

Kreatynę można dostarczyć organizmowi w prosty sposób – nie tylko poprzez stosowanie diety, ale także na skutek uzupełniania jej poprzez łatwo dostępny monohydrat. Kreatyna może być przyjmowana nie tylko w formie sproszkowanej, ale także pod postacią tabletek, batonów energetycznych i mieszanek do picia. Prosta w dawkowaniu i przyjmowaniu substancja pozwala poprawić sprawność fizyczną, dlatego jest tak chętnie stosowana wśród osób aktywnie uprawiających sport i dbających o swoją sylwetkę.