29.12.2016

#Co działo się w 2016 roku?

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok. Czas zatem na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy. W sportach walki 2016 rok obfitował w wiele emocjonujących pojedynków, wydarzeń, sukcesów, ale i porażek.

Za nami rok Igrzysk Olimpijskich, z który z medalem wróciła zapaśniczka Monika Michalik. Ponownie siłę na mistrzowskich imprezach pokazali nasi kickboxerzy. W świecie boksu szansę na pas w wadze ciężkiej miał Artur Szpilka. W 2016 roku nie mogliśmy narzekać na nudę. Co najbardziej utkwiło nam w pamięci?

BOKS

16 stycznia w Barclays Center w Nowym Jorku Artur Szpilka stanął przed szansą wywalczenia mistrzowskiego pasa WBC w wadze ciężkiej. Deontay Wilder to potężny bombardier, który odprawia kolejnych rywali. Szpilka zaczął odważnie, był aktywny i niepokoił Amerykanina, a ten cierpliwie czekał. W dziewiątej rundzie czempion kropnął niczym grom z jasnego nieba. Wilder wyprowadził prawy prosty, a Szpilka padł na deski i na noszach opuszczał ring. Warto dodać, że 25 lutego mistrz WBC spotka się z kolejnym Polakiem. Tym razem będzie to Andrzej Wawrzyk.

Z ringiem pożegnał się Tomasz Adamek. „Góral” zdobywał pasy mistrzowskie w kategoriach juniorciężkiej i półciężkiej, walczył o tytuł w ciężkiej. 2 kwietnia w Krakowie przegrał w 10. rundzie z Ericem Moliną. Z kolei we wrześniu z pasem mistrzowskim WBO kategorii junior ciężkiej pożegnał się Krzysztof Głowacki. Polak przegrał z Oleksandrem Usykiem.

Udany powrót na ring Krzysztofa Włodarczyka. W 2016 roku „Diablo” wygrał trzy walki i coraz częściej mówi się, że w perspektywie kolejnych miesięcy stoczy bój o pas mistrzowski. Ważnym wydarzeniem kończącego się roku jest zakontraktowanie hitowego starcia w wadze ciężkiej. 29 kwietnia na stadionie Wembley Anthony Joshua spotka się z Władimirem Kliczko.

MMA

Coraz lepiej w UFC radzi sobie Krzysztof Jotko. Polak rywalizujący w wadze średniej wygrał pięć kolejnych walk i zgłosił akces do walki o tytuł. W ostatnim występie, listopadowa gala w Sao Paulo (UFC Fight Night 100), Jotko pokonał Thalesa Leitesa.

Joanna Jędrzejczyk wyrosła na gwiazdę UFC i jedną z najbardziej rozpoznawalnych zawodniczek MMA. W listopadzie na gali UFC 205 doszło do starcia o mistrzostwo wagi słomkowej, w której zmierzyły się dwie Polki. Karolina Kowalkiewicz starała się odebrać pas Jędrzejczyk, ale bezskutecznie.

Ogromne zainteresowanie wzbudziła walka Mariusza Pudzianowskiego z Pawłem Mikołajuwem podczas grudniowej gali KSW 37 w Krakowie. Atmosfera wokół pojedynku była gorąca. Raper „Popek” to postać kontrowersyjna. Po kilku latach zdecydował się na powrót do MMA, ale nie mógł być z siebie zadowolony. Pudzianowski potrzebował 80 sekund, aby odnieść zwycięstwo.

KICKBOXING

Z październikowych mistrzostw Europy w kickboxingu, które odbyły się w Mariborze Polacy przywieźli dwadzieścia medali. Rywalizacja odbywała się w formułach light contact, low kick oraz K-1. Po złote medale sięgnęli: Małgorzata Dymus (52kg), Paulina Jarzmik (60kg), Paulina Bieć (70kg), Leszek Jobs (weteran), Kamil Ruta (86kg), Dawid Kasperski (86kg) i Mateusz Pluta (91kg).

Z kolei w listopadzie nasi zawodnicy walczyli o medale w Loutraki w Grecji. Z mistrzostw Europy kick light, full contact i pointfighting Polacy przywieźli 16 medali, z czego trzy z najcenniejszego kruszcu. Sięgnęli po nie: Paulina Jarzmik (60kg), Katarzyna Kwiecień (70kg) i Mateusz Niżejewski (63kg).

ZAPASY

Z Rio de Janeiro olimpijski medal przywiozła Monika Michalik (63kg). 36-letnia zapaśniczka wywalczyła brąz. Igrzyska zaczęły się dla niej wręcz fatalnie. Michalik przegrała z Risako Kawai i musiała mocno ściskać kciuki za Japonkę. Ta dotarła do finału, co otworzyło Polce drzwi do rywalizacji w repasażach. Doświadczona Michalik wykorzystała szansę i po udanych repasażach, stanęła do rywalizacji o brąz, która zakończyła się po jej myśli.

W marcu mogliśmy cieszyć się z medali mistrzostw Europy w Rydze. Największą radość kibicom sprawił Magomiedmurad Gadżyjew (70kg), który zdobył złoto w stylu wolnym. Po srebro sięgnął Robert Baran (125kg). W finale stylu wolnego lepszy okazał się Geno Petriaszwili. Drugi wśród klasyków był Edgar Babayan (80kg), a Tadeusz Michalik (85kg) rywalizację zakończył na trzecim miejscu.

JUDO

W judo zabrakło medalu olimpijskiego, ale żeńska reprezentacja Polski kończy rok w dobrych humorach. Podopieczne Anety Szczepańskiej wywalczyły mistrzostwo Europy. W kwietniu w Kazaniu pozostawiły konkurencję w tyle. Finałowe starcie z Rosją biało-czerwone wygrały 3:2. Rok wcześniej Polki sięgnęły po wicemistrzostwo świata.

Z kolei męska kadra w Kazaniu sięgnęła po brąz mistrzostw Europy. Indywidualny sukces zanotował Piotr Kuczera (90kg), który stanął na trzecim stopniu podium.

Warto również odnotować dobrą postawę Polek podczas Pucharu Świata w Warszawie. W lutowych zawodach biało-czerwone okazały się bezkonkurencyjne i triumfowały w klasyfikacji medalowej.  Złote krążki zawisły na szyjach Arlety Podolak (57kg), Katarzyny Kłys (70kg) i Beaty Pacut (78kg). Z kolei Anna Borowska (57kg) sięgnęła po brąz.

WUSHU

W październiku pruszkowska hala Znicz zamieniła się w arenę zmagań mistrzostw świata taijiquan. Bohaterką polskiej kadry okazała się Anna Kubiak, która wywalczyła trzy medale (srebro i dwa brązowe) w konkurencjach sportowych. Pozostałe krążki biało-czerwoni zdobywali w formach demonstracyjnych. Łącznie Polska wywalczyła 13 medali.