18.03.2017

#Coraz mniej czasu, są powołania

Nie da się ukryć, że czas pędzi jak szalony. W zeszłym roku wielką radość sprawiła nam informacja o przyznaniu Polsce roli organizatora mistrzostw Europy w judo. Obecnie wchodzimy w fazę odliczania. Impreza odbędzie się w dniach 20-23 kwietnia.

Wraz z upływem czasu jest coraz mniej niewiadomych. Znamy już nazwiska zawodników zatwierdzonych przez zarząd Polskiego Związku Judo do udziału w mistrzostwa Europy.

Powalczą o medale

Czempionat Starego Kontynentu ponownie zawita do Polski. W 1994 roku judocy walczyli o medale w Gdańsku, a sześć lat później we Wrocławiu. Zdecydowanie lepiej biało-czerwoni wspominają start w stolicy Dolnego Śląska, gdzie wywalczyli sześć medali, w tym dwa złote. Z kolei w Gdańsku tylko Robert Krawczyk stanął na podium, wywalczył brąz.

Rok temu mistrzostwa Europy odbyły się w Kazaniu. Tam objawił się talent Piotra Kuczery (90kg), który wywalczył brąz indywidualnie i był podporą reprezentacji Polski. Nasza męska kadra stanęła na najniższym stopniu podium. Z kolei Polki triumfowały w rywalizacji drużynowej i panują w Europie. W Warszawie postarają się obronić tytuł. Atut własnego terenu może sprzyjać Polakom, a z drugiej strony może być przekleństwem. Głęboko wierzymy, że gorący doping poniesie biało-czerwonych, którzy będą odgrywali pierwszoplanową rolę podczas kwietniowej imprezy.

Kogo zobaczymy na tatami w stołecznej hali Torwar? Polski Związek Judo podał listę zawodniczek i zawodników, którzy wystartują w mistrzostwach. W reprezentacji kobiet znalazły się: Ewa Konieczny (48kg), Karolina Pieńkowska i Agata Perenc (52kg), Anna Borowska i Julia Kowalczyk (57kg), Karolina Tałach i Agata Ozdoba (63kg), Katarzyna Kłys (70kg), Beata Pacut (78kg). Na liście rezerwowej są Anna Załęczna (+78kg) oraz Sandra Lickun (70kg). W męskiej kadrze znaleźli się: Aleksander Beta i Patryk Wawrzyczek (66kg), Damian Szwarnowiecki i Jakub Kubieniec (81kg), Piotr Kuczera i Patryk Ciechomski (90kg), Jakub Wójcik (100kg), Maciej Sarnacki i Kamil Grabowski (+100kg). Na liście rezerwowej są Michał Bartusik (66kg) oraz Tomasz Szczepaniak (90kg).

Warto nadmienić, że z powodu kontuzji z Warszawie nie wystartuje Arleta Podolak (57kg).

Gwiazdy w stolicy

Rywalizacja o medale wystartuje 20 kwietnia. – Najlepsi zawodnicy z całej Europy odwiedzą Warszawę. To tu odbędą się Mistrzostwa Europy seniorów w judo! Pierwsi zawodnicy już zostali zgłoszeni – zapowiadają organizatorzy.

Do Warszawy przyjadą m.in. drudzy zawodnicy światowych list Ivaylo Ivanov (81kg) czy Axel Clerget (90kg). Akces do rywalizacji zgłosił także mocny Cyriile Maret (100kg). Wśród pań główną rolę powinny odgrywać Francuzki. Na Torwarze zobaczymy m.in. mistrzynię olimpijską Emilie Andeol (+78kg) czy wicemistrzynię z Rio Clarisse Agbegnenou (78kg).

KM