26.10.2018

#Coraz mniej szans

W Budapeszcie trwają mistrzostwa świata w zapasach. W rywalizacji kobiet oraz panów w stylu wolnym Polska nie wywalczyła medalu. Nadzieja w zmaganiach zapaśników w stylu klasycznym.

Problem w tym, że szans medalowych coraz mniej, a czas ucieka. Dziś (26 października) w Budapeszcie zaprezentują się: Przemysław Piątek (60kg), Gewrok Sahakian (67kg) oraz Tadeusz Michalik (87kg). Na występ czekają jeszcze: Iwan Nylypiuk (77kg), Marcin Olejniczak (97kg) i Rafał Krajewski (130kg).

O krok od wywalczenia pierwszego medalu mistrzostw świata była Katarzyna Krawczyk (53kg). W tym roku zawodniczka Cement Gryf Chełm sięgnęła po brąz w mistrzostwach Europy w Kaspijsku. Zmagania w Budapeszcie układały się po myśli Polki, która wygrała dwie walki i w półfinale trafiła na mistrzynię świata z Paryża Harunę Okuno. Lepsza okazała się Japonka, która obroniła tytuł. Z kolei Krawczyk rywalizowała o brąz z Pang Qianyu. Walka była niezwykle zacięta, ale Chinka wypchnęła 28-letnią Polkę za matę i zdobyła zwycięski punkt.

Pozostałe z naszych reprezentantek nie zdołały wygrać ani jednej walki. Jowita Wrzesień (57kg) przegrała z późniejszą brązową medalistką Emese Barką z Węgier. Tak jak i Agnieszka Wieszczek-Kordus (72kg), która musiała uznać wyższość Buse Tosun. Bez sukcesu startowały również Iwona Matkowska (50kg) oraz Roksana Zasina (55kg). Ta druga rok temu z Paryża przywiozła brąz, a w tym roku wywalczyła srebro mistrzostw Europy.

W stylu wolnym Magomedmurad Gadżijew (65kg) zajął 15. miejsce. 30-latek wygrał w 1/16 z Walodią Frangulianem, a w 1/8 lepszy okazał się Tumenbilegijn Tuwszintulag. W repasażach przepadł Andrzej Sokalski (74kg), którego sklasyfikowano na 9. miejscu. Z kolei Zbigniew Baranowski dotarł do ćwierćfinału, gdzie przegrał z mistrzem Europy z Nowego Sadu z 2017 roku Daurenem Kuruglijewem. Sebastian Jezierzański (92kg) odpadł w 1/8 finał, zaś Robert Baran (125kg) w 1/16 finału.

Rok temu z mistrzostw w Paryżu biało-czerwoni przywieźli trzy medale – brąz zdobyła Roksana Zasina, a srebra wywalczyli Mateusz Bernatek i Magomedmurad Gadżijew.

Mocne Japonki

W Budapeszcie fenomenalnie zaprezentowała się Yui Susaki (50kg). 19-letnia Japonka dołożyła do swojego dorobku drugie złoto mistrzostw świata, rok temu triumfowała w Paryżu w kategorii 48kg. W rywalizacji pań w Budapeszcie reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni triumfowały w czterech kategoriach wagowych – 50kg, 53kg, 55kg, 59kg.