07.06.2017

#Czekają na wrocławskie igrzyska

Małgorzata Dymus (56kg), Marta Waliczek (60kg) i Róża Gumienna (65kg)  – powalczą o medale w kickboxingu dla Polski podczas zbliżającej się X edycji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – The World Games 2017 we Wrocławiu. Impreza odbędzie się w dniach 20-30 lipca.

Kilka lat temu prowadzono ogólnoświatową zbiórkę podpisów pod petycją, której celem było wprowadzenie kickboxingu na letnie Igrzyska Olimpijskie. „Kropla drąży skałę”. Kickboxing na World Games 2017 to krok w dobrą stronę. Liczymy na efektowne walki i medale Polaków, a także na wzrost popularności dyscypliny i jej dotarcie „pod strzechy”. A później już tylko igrzyska. Trzeba wierzyć!

Krok w stronę salonów

Wielka arena, tysiące kibiców, błysk fleszy i zaczęli. Ruszyli. Walczą, ogromne emocje, wspaniałe akcje i wysoka stawka rywalizacji. Kickboxing to niezwykle efektowna sztuka walki, która stopniowo przebija się do świadomości społecznej. Do coraz większego grona odbiorców w Polsce docierają gale, na których zawodnicy rywalizują w formule K-1. Ale nadal potrzebna jest ciężka praca, aby kickboxing zagościł nie tyle w sercach ludzi, co początkowo było rozpoznawalny. Milowym krokiem na drodze do tego celu mają być Igrzyska Sportów Nieolimpijskich – The World Games 2017. Do Wrocławia przyjadą setki kibiców żądnych sportowych wrażeń. Również Polacy będą mogli odkryć dyscypliny, o których nigdy nie słyszeli albo wiedzą, że coś dzwoni, ale nie wiedzą, w którym kościele.

Kickboxing. W każdej kategorii wagowej wystąpi po osiem zawodniczek i zawodników. Margines błędu jest niewielki, a tak naprawdę nie ma miejsca na najmniejszą pomyłkę. Zwycięstwo daje awans do półfinału. Trzy triumfy pozwolą sięgnąć złoty medal. W każdej sekundzie zawodnik musi być w pełni skoncentrowany. Trudno będzie wcześniej rozpracować rywali. Bo o ile biało-czerwoni znają tych z Europy, to gorzej jest w przypadku zawodników pochodzących z innych kontynentów. Jednak należy podkreślić, że umiejętności Polaków stoją na wysokim poziomie.

Trzy waleczne panie

We Wrocławiu zaprezentują się trzy reprezentantki Polski. Na swojej ziemi wystąpi 28-letnia Róża Gumienna, która tylko w tym roku triumfowała w Pucharze Świata K-1 w Inssbrucku i wywalczyła pas mistrzyni FEN w wadze piórkowej. We Wrocławiu zaprezentuje się również kolejna reprezentantka miejscowego Fightera Małgorzata Dymus (56kg). Na swoim koncie zapisała m.in. tytuł zawodowej mistrzyni świata w K-1 federacji WAKO PRO 2013 w Turcji, mistrzostwo Europy seniorów w K-1 WAKO 2016 i wiele medali mistrzostw Polski. Ostatnio rywalizowała na gali Ladies Fight Night w Poznaniu. 

W tym roku Marta Waliczek (60kg) dołączyła do klubu DAAS Berserkers Team Bielsko-Biała. Krok ten ma ją przygotować do startu we Wrocławiu, a także występów w formule MMA. W tym roku Waliczek zdobyła w LEgnicy mistrzostwo Polski K-1. Pierwszy znaczący sukces zawodniczka odniosła w 2011 roku, kiedy w Skopje wywalczyła tytuł mistrzyni świata w kick-light. Od tamtego czasu regularnie zdobywa medale na najważniejszych imprezach. 

W lipcowych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich Polskę w rywalizacji kickboxerskiej będą również reprezentować: Marcin Kret (71kg), Michał Ronkiewicz (75kg), Arkadiusz Kaszuba (81kg), Dawid Kasperski (86kg), Mateusz Pluta (91kg) i Michał Turyński (+91kg).

Fot. PZKb Facebook

KM