11.07.2016

#Cztery medale Polaków w Bratysławie

Do pełni szczęścia zabrakło tylko polskiego judoki na najwyższym stopniu podium. Biało-czerwoni wywalczyli cztery medale podczas Pucharu Europy w Bratysławie.

Dzięki temu Polacy uplasowali się na ósmym miejscu w klasyfikacji medalowej. O krok od triumfu był Wiktor Mrówczyński w kategorii 73kg, który w finale przegrał z Jakubem Jecminkiem z Czech. Srebro zawisło również na szyi Beaty Pacut (78kg). Brązowe medale wywalczyli Ewa Konieczny (48kg) oraz Mateusz Garbacz (73kg).

Szans było więcej

Do Bratysławy udało się 22 reprezentantów Polski. Udało się sięgnąć po cztery medale, choć dorobek mógł być zdecydowanie większy.

Beata Pacut wygrała trzy pojedynki i potknęła się na ostatniej prostej. W kategorii 78kg wystartowało tylko pięć zawodniczek, a więc rywalizacja odbywała się systemem „każdy z każdym”. Judoczka Czarnych Bytom pokonała Ivanę Maranić, Melorę Rosettę i Urske Urek. Polka zatrzymała się na Anastasiyi Turchyn.

Polskie podium w kategorii 73kg u panów. Wiktor Mrówczyński zdecydowanie zmierzał do finału. 21-latek wygrał cztery walki, ale w decydującym starciu poległ z reprezentantem Czech. Z dobrej strony pokazał się Mateusz Garbacz. Start w Bratysławie Polak rozpoczął od zwycięstwa w pojedynku z Martonem Takacsem z Węgier. Następnie musiał uznać wyższość Niemca Davida Kraemera, jednak w repasażach spisał się znakomicie. Garbacz wygrał trzy walki i za ciosem poszedł w starciu o brązowy medal. Jego ofiarą padł Faye Njie.

Po brąz sięgnęła Ewa Konieczny w kategorii 48kg. Zawodniczka prowadziła zacięte boje w półfinale z Marą Tabeą Kraft. Rywalizacja rozstrzygnęła się dopiero po dogrywce na korzyść Austriaczki. Konieczny w pojedynku o brąz pokonała Priscillę Morand. Siódma w 48kg była Joanna Stankiewicz.

Na podium mogła stanąć Barabara Białas w 70kg. Zawodniczka Czarnych Bytom rywalizowała o brąz z Loreną Podelenczki i mimo zaciętej rywalizacji przegrała. Polka zdobyła jedno yuko, a Rumunka dwa. Damian Stępień w 81kg wygrał trzy pojedynki i zatrzymał się w półfinale na Khasanie Khalmurzaevie. Miał szansę na brąz, ale lepszy okazał się Emmanuel Lucenti. Na piątym miejscu zmagania w 100kg zakończył Mariusz Krueger.

Niemcy na czele

Żadnych złudzeń rywalom nie pozostawili Niemcy, którzy zdecydowanie triumfowali w klasyfikacji medalowej. Nasi zachodni sąsiedzi aż pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Łącznie Niemcy sięgnęli po dwanaście krążków. Za ich plecami uplasowali się Ukraińcy, którzy wywalczyli po dwa złota i srebra oraz pięć brązowych medal. Podium uzupełnili Rosjanie. Sborna zdobyła cztery medale, w tym dwa złote.

Łącznie w Pucharze Europy w Bratysławie wystartowało 229 judoków.