27.09.2021

#Czy worki pod oczami to efekt nadmiaru wody w organizmie?

Nieprzespana noc, silne zmęczenie, stres lub stopniowe starzenie się skóry – wszystkie te czynniki posiadają wpływ na to, w jaki sposób będzie prezentować się nasza skóra pod oczami. Ten obszar jest bowiem w największym stopniu narażony na wszelkiego rodzaju mikrourazy oraz najszybciej uwidacznia objawy zmęczenia i starzenia. To właśnie wtedy zwykle pojawiają się worki pod oczami, które stanowią poważny problem estetyczny wśród wielu kobiet. Sprawdź, czego jeszcze objawem mogą okazać się worki pod oczami, a także jaki krem pod oczy wybrać, aby zminimalizować ich widoczność.

Delikatna skóra wokół oczu

Zanim przejdziemy do omówienia problemów, jakie mogą powodować widoczne worki pod oczami, warto poświęcić chwilę obszarowi, w jakim występują, czyli delikatnej skórze wokół oczu.

Dlaczego skóra wokół oczu jest tak podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia? To najcieńszy obszar na naszym ciele, posiada bowiem zaledwie 0,5 milimetra grubości. Oprócz tego pozbawiona jest gruczołów łojowych, a więc nie chroni jej warstwa sebum, która pokrywa pozostałe partie skóry twarzy. To z kolei powoduje, że szybciej ulega przesuszeniu, a także jest bardziej podatna na podrażnienia, jakie mogą wywoływać czynniki zewnętrzne (silny wiatr, mróz, promieniowanie ultrafioletowe czy obecne w powietrzu zanieczyszczenia).

Należy także wspomnieć o zachodzących w naszym organizmie procesach starzenia, które zaczynają uwidaczniać się już w okolicach 25. roku życia. To właśnie wtedy w strefie pod oczami możesz zauważyć drobne zmarszczki i linie mimiczne.

Worki pod oczami – przyczyny

W przypadku worków pod oczami bardzo często jako jeden z powodów podaje się wiek oraz zachodzące procesy starzenia. Warto jednak pamiętać, że od czasu do czasu worki pod oczami mogą pojawiać się na naszej skórze niezależnie od tego, ile mamy lat. Przede wszystkim wpływ na ich obecność posiada prowadzony przez nas styl życia, ilość snu dostarczanego organizmowi, a także dieta. Co więcej, zbyt duża ilość cukru, soli i produktów przetworzonych sprawia, że dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie, czego efektem jest obrzęk skóry i pojawienie się worków pod oczami.

Osoby, które nie piją odpowiedniej ilości wody dziennie, również mogą narzekać na widoczne zasinienia, przesuszenie skóry oraz worki pod oczami. Warto o tym pamiętać i sprawić, aby regularne picie wody stało się naszym zdrowym nawykiem.

W przypadku worków pod oczami warto mieć na uwadze, że ich obecność może, choć nie musi, stanowić objaw chorobowy, np. niedoczynności tarczycy, chorób nerek, cukrzycy lub pojawić się w wyniku przyjmowania niektórych leków hormonalnych. Jeśli oprócz worków pod oczami będziesz odczuwać jakikolwiek ból, pieczenie czy swędzenie, a objawy nie będą ustępowały, nie bagatelizuj tego problemu i koniecznie zgłoś się do lekarza.

Krem pod oczy na worki pod oczami

Worki pod oczami to w większości przypadków defekt kosmetyczny, z którym można poradzić sobie za pomocą prostych i łatwo dostępnych sposobów. Jeden z nich stanowi bez wątpienia odpowiednia pielęgnacja skóry. Pomimo tego, że okolica pod oczami to bardzo delikatny obszar, wiele osób traktuje ją po macoszemu i nie stosuje kosmetyków stworzonych do pielęgnacji właśnie tego obszaru skóry. Jest to duży błąd, który może skutkować tym, że nie tylko nie pozbędziemy się worków pod oczami, ale jednocześnie nadmiernie obciążymy naszą skórę.

Po jaki krem pod oczy warto sięgnąć? Przede wszystkim powinien on posiadać lekką, nieobciążającą konsystencję i szybko się wchłaniać. Bardzo ważne jest, aby nie tylko nawilżał, ale i zmniejszał obrzęk. W tym celu warto sięgnąć po krem pod oczy, który będzie zawierał składniki pobudzające mikrokrążenie skóry, wzmacniał jej właściwości ochronne, a także neutralizował wolne rodniki. Składnikami, które okażą się w tej kwestii pomocne, są: kofeina, miłorząb japoński, ogórek czy bławatek. Ciekawym rozwiązaniem będzie także krem pod oczy w formie roll-on, który nie tylko ułatwia aplikację produktu, ale przyjemnie chłodzi skórę, dodatkowo zmniejszając obrzęk.