22.10.2018

#Dwa brązowe medale na mistrzostwach świata

Aleksandra Kaleta (52kg) oraz Iwo Baraniewski (100kg) wywalczyli brązowe medale w mistrzostwach świata juniorów w judo w Nassau. Blisko podium była Natalia Kropska (63kg).

Dla wicemistrzyni Polski seniorów to pierwszy medal na imprezie rangi mistrzostw świata. Warto podkreślić, że w tegorocznych startach Kaleta prezentuje się z dobrej strony. Stawała na podium Pucharów Europy juniorów w Sarajewie, La Coruni oraz Gdyni. W każdym wypadku zajmowała trzecią lokatę. Do tego dołożyła sukces na mistrzostwach Polski seniorów, gdzie w finale uległa Agacie Perenc. Z kolei w zmaganiach juniorów okazała się bezkonkurencyjna. Jedynym rozczarowaniem dla Kalety mogą być tegoroczne mistrzostwa Europy, z którym pożegnała się już w początkowej fazie. Należy dodać, że przegrała z późniejszą srebrną medalistką Anniką Wurfel.

Co do startu Polki na Bahamach, Kaleta w ekspresowym tempie toczyła swoje walki. W niecałą minutę uporała się z Yasmin Javadin, pół minuty potrzebowała na pokonanie Seiji Ballhaus. Nieco dłużej (2,5 minuty) trwało jej starcie z Niną Linne Esteo. W półfinale Kaleta nie sprostała mistrzyni świata kadetek z 2015 roku Tyoko Takedzie, która ostatecznie sięgnęła po złoto. Z kolei wicemistrzyni Polski seniorek stanęła na trzecim stopniu podium. W starciu o brąz szybko uporała się z Corline Marcus Tabellion z Francji.

Autorem drugiego medalu dla Polski był Iwo Baraniewski (100kg). We wrześniu w Sofii zawodnik Uczniowskiego Klubu Judo 225 Warszawa zajął piąte miejsce w mistrzostwach Europy. We wcześniejszych startach również otarł się o podium – Gdynia i Lignano. W końcu Baraniewski sięgnął po medal i to w mistrzostwach świata. Po trzech wygranych walkach, przyszedł czas na półfinał. Japończyk Kiyotaka Sekine okazał się zbyt mocnym rywalem i pokonał Polaka. Baraniewskiemu przyszło zmagać się o brąz. Jego rywalem był wicemistrz Europy kadetów z 2016 roku Mathias Madsen. Baraniewski wygrał przez waza ari.

Szansę na drugi medal mistrzostw świata miała Natalia Kropska. Zawodniczka Czarnych Bytom wygrała trzy walki, ale potem przegrała w półfinale z Sanne Vermeer i starciu o brąz z Asumi Urą.

Siódme miejsce w mistrzostwach świata wywalczyła Paulina Dziopa (+78kg).