15.10.2018

#Dwa medale w Cancun

Agata Perenc (52kg) wywalczyła srebro, a Daria Pogorzelec (70kg) brąz w zawodach Grand Prix w judo, które odbyły się w Cancun.

Do Meksyku udała się 11-osobowa kadra Polski. Największe powody do zadowolenia ma Agata Perenc, która była o krok od zwycięstwa. Zawodniczka Polonii Rybnik po raz pierwszy w tym roku stanęła na podium międzynarodowych zawodów. Dla Perenc to drugie srebro wywalczone w Grand Prix. W październiku 2017 roku taki sam wynik osiągnęła w Taszkiencie. Co do występu judoczki w Cancun, zawody rozpoczęła od wygranej przed czasem z Peruwianką Brillith Gamarrą Carbajal. Następnie Polka rozprawiła się z wicemistrzynią Europy z 2017 roku Alesyą Kuznetsovą. W półfinale Perenc wygrała ze Szwajcarką Fabienne Kocher, a w walce o złoto czekała na nią Ana Perex Box. Hiszpanka triumfowała przez waza ari.

Pierwszy medal w zawodach rangi Grand Prix w kategorii 70kg zdobyła Daria Pogorzelec. Wcześniej Polka rywalizowała w 78kg. Dotychczas w niższej kategorii Polka zdobywała medale w Bratysławie (złoto) i Warszawie (brąz), ale były to turnieju Pucharu Europy. W Cancun 28-letnia judoczka stoczyła pięć pojedynków. Polka pokazała, że jest w wysokiej formie, bo na rozkładzie zapisała wicemistrzynię świata Marię Perez. Pogorzelec trafiła do repasaży po porażce z Gabriellą Willems, ale poradziła sobie znakomicie i dostała szansę zmagań o medal. Polka pokonała Alessandrę Prosdocimo, która w tym roku stawała na podium w Pucharach Europy. Piąte miejsce w Cancun to najlepszy wynik Włoszki w Grand Prix.

O krok od podium była Karolina Pieńkowska (52kg). Polka po wygraniu dwóch walk poniosła porażkę z Aną Perez Box i pozostało jej starcie o brąz, w którym lepsza okazała się Joana Ramos. Ostatecznie Pieńkowska była piąta, tak jak i Beata Pacut (78kg). Po porażce z Roką Takayamą, Polka poradziła sobie w repasażach i stanęła do pojedynku o brąz. W walce o podium lepsza od zawodniczki Czarnych Bytom okazała się Kaliema Antomarchi.

Siódme pozycje zajęli Anna Borowska (57kg) oraz Maciej Sarnacki (+100kg).

W klasyfikacji medalowej zawodów w Cancun Polka zajęła 13. miejsce, razem z Niemcami. Najlepsi okazali się Rosjanie z dorobkiem sześciu krążków – po dwa każdego koloru. Za nimi Austria (2, 1, 2) oraz Kuba (2, 1, 1).