15.04.2019

#Dwa srebra i brąz

Polska zakończyła mistrzostwa Europy w zapasach w Bukareszcie z trzema medalami na koncie. Wicemistrzami Starego Kontynentu zostali Geworg Sahakjan (67kg, styl klasyczny) i Zbigniew Baranowski (92kg, styl wolny), po brąz sięgnął Magomedmurad Gadżijew (70kg, styl wolny).

29-letni Sahakyan (na zdjęciu pierwszy z lewej) w Bukareszcie zaprezentował fantastyczną formę. W pierwszej walce reprezentant Polski pokazał siłę, ponieważ uporał się z brązowym medalistą ubiegłorocznego czempionatu Karenem Aslanyanem. Potem Sahakyan uporał się z Yaraslauem Kardashem, a następnie pokonał Konstantina Stasa. W półfinale reprezentant Polski stoczył zacięty bój z Mate Nemesem. Serb postawił trudne warunki 29-latkowi, jednak w końcu zapaśnik Cartusii Kartuzy przejął inicjatywę i wygrał 5:3. Finał rozpoczął się po myśli Sahakyana – 1:0, ale reprezentant Polski przegrał 1:5. Dla 29-latka to kolejny sukces. W ubiegłym roku wywalczył brąz mistrzostw świata.

Wielki sukces Zbigniewa Baranowskiego. Zapaśnik rywalizujący w stylu wolnym został wicemistrzem Europy. 27-latek szedł w Bukareszcie jak burza, jedynie w półfinale stoczył wyrównaną walkę, ale triumfował z Ibrahimem Bolukbasim – 6:5. W finale na Polaka czekał utytułowany Szarif Szarifow. Reprezentant Azerbejdżanu w 2012 roku wywalczył złoto olimpijskie w kategorii 84kg, cztery lata później sięgnął po brąz w 86kg. W finale mistrzostw Europy Szarifow pewnie pokonał Baranowskiego – 7:0. Dla Polaka srebro to ogromny sukces i zarazem wielka radość.

Kolejny medal mistrzostw Europy wywalczył Magomedmurad Gadżijew. Reprezentant Polski stanął na podium Starego Kontynentu czwarty raz z rzędu! Brąz jest pierwszym medalem tego koloru w jego kolekcji. Wydawało się, że w Bukareszcie Gadżijew wejdzie do finału. Prowadził z Mustafą Kayą już 6:0, jednak przegrał. W starciu o brąz wystrzegał się błędów i wypunktował Semena Radułowa.

O krok od podium byli: Roksana Zasina (53kg), Michał Tracz (63kg, styl klasyczny), Krzysztof Bieńkowski (65kg, styl wolny) oraz Robert Baran (125kg, styl wolny).

Trzy medale to wynik gorszy niż rok temu w Kapijsku w Rosji. Wtedy to zdobyliśmy cztery medale. Po srebra sięgnęli Zasina i Gadżijew, a brązowe krążki wywalczyli: Katarzyna Krawczyk i Robert Baran.