09.09.2019

#Dziewięć medali Polaków

Udany występ polskich judoków w Pucharze Europy w Bratysławie. Biało-czerwoni wywalczyli dziewięć medali i zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Lepsi byli tylko Niemcy.

Rok temu w Bratysławie był siódmy, teraz wygrał. Paweł Drzymmał (81kg) wywalczył pierwszy medal w rywalizacji seniorskiej i od razu sięgnął po złoto. Polski judoka wygrał pięć walk, w tym cztery przed czasem. Do rywalizacji z Drzymałem szczęścia nie mieli bracia Bekmurzaev z Białorusi. Z Yunusem zawodnik Czarnych Bytom wygrał w półfinale, zaś w finale pokonał Yusupa. Drugie zwycięstwo w karierze w zawodach Pucharu Europy odniósł Kamil Grabowski (+100kg). Premierowe zwycięstwo miało miejsce jednak ponad trzy lata temu. W Bratysławie Grabowski szedł jak burza. Wygrał cztery walki, żadna nie trwała powyżej dwóch minut! W finale Polak uporał się z Ukraińcem Nodarem Machutadze, który w tym roku stał na podium zawodów w Dubrovniku. Po raz kolejny złoty medal przeszedł mu koło nosa.

Ponad trzy lata na podium w międzynarodowych zawodach czekała Ewa Konieczny (48kg). Judoczka Czarnych Bytom w 2016 roku zdobyła srebro w Tallinie. W tym roku była siódma w Oberwart. Konieczny wygrała trzy walki. W półfinale po dogrywce pokonała Elisę Andrasti z Włoch. Z kolei w finale przed czasem uległa innej zawodniczce z Italii – Micheli Fiorini. Wynik z poprzedniego roku poprawiła Katarzyna Wiszniewska (52kg), kiedy to była siódma. Tym razem Polka sięgnęła po srebro. Wiszniewska wygrała cztery starcia, w finale uległa Emoke Knetig. Paula Kulaga (+78kg) znalazła receptę na dwie Chorwatki, co dało jej miejsce w finale. Lepsza okazała się jednak Słowenka Urska Torkar. Sukces Daniela Moskala (100kg). W drodze do finału zawodnik pokonał rodaka Dominika Majowskiego, jednak w finale nie sprostał Dario Kurbjeweitowi Garcii.

Aleksandra Kaleta (52kg) po dwóch wygranych starciach, przegrała z Emoke Kneting, która triumfowała w Bratysławie. Polka poradziła sobie w repasażach i stanęła do rywalizacji o brąz. Błyskawicznie poradziła sobie z Teją Tropan. Doświadczenie na poziomie seniorskim zdobywa Karolina Miller (70kg). 20-latka w Bratysławie wygrała dwa pojedynki, co dało jej miejsce na najniższym stopniu podium. Po medalu w Uster, kolejny na swoim koncie zapisał Kacper Szczurowski (100kg). 22-letni judoka w mgnieniu oka dotarł do półfinału. Wygrał dwie walki w czasie poniżej minuty! Drogę do finału zablokował mu Dario Kurbjeweit Gracia, który w starciu o złoto pokonał Daniela Moskala. Szczurowski sięgnął po medal pokonując Mateja Hajasa.

Na piątych miejscach rywalizację zakończyli Barbata Faltynowicz (70kg), Julia Jaśkiewicz (78kg), Agata Zacheja (63kg), Dominik Majowski (100kg).

Najlepsi w Bratysławie byli Niemcy, którzy również zdobyli dziewięć medali. Z tą różnicą, że cztery złote (Polska dwa). Trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej dla Włoch – cztery krążki.

Fot. zdjęcie poglądowe

KM