31.03.2020

#Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas treningu sztuk walki?

Aby wygrać walkę w ringu, najpierw na treningu musisz wylać litry potu, łez i… no właśnie, czy aby na pewno krwi? Na to przyjdzie czas w pojedynku! Dowiedz się, jakie akcesoria się zapewnią Ci bezpieczeństwo podcza treningu sztuk walki.

Kask treningowy – skuteczna ochrona przed ciosami w głowę

Zadaniem kasku jest ochrona jak największej powierzchni głowy i twarzy podczas treningów i sparingów przed walką. Najlepsze kaski skonstruowane są w taki sposób, by zasłaniać okolice narażone na uderzenia po różnorakich ciosach – sierpowych, prostych, podbródkowych oraz innych dozwolonych nie tylko w pięściarstwie, ale też różnorakich sztukach walki.

Dlatego zwróć uwagę na to, by Twój kask treningowy skutecznie chronił:

  • kości policzkowe,
  • nos,
  • okolice oczu,
  • kość czołową,
  • uszy,
  • podbródek.

Zrezygnuj z kasku z kratką ochronną. Kiedy Twój sparingpartner uszkodzi ją swoim ciosem, niestety możesz nabawić się urazu, który wyeliminuje Cię z pojedynku. Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony twarzy, postaw na kask z maską poliwęglanową. Jest ona bardziej wytrzymała niż kratka, a także zapewnia lepszą widoczność.

Skuteczna amortyzacja

Sparingpartner musi jak najlepiej przygotować Cię do walki, więc nie licz na fory, jego ciosy na pewno będą mocne. By uchronić się przed urazami, zadbaj o to, by na Twojej głowie znalazł się kask wypełniony utwardzaną pianką, która skutecznie amortyzuje siłę ciosu.

Ochraniacze na zęby – podstawowa ochrona każdego fightera

Wszystkie ciosy na szczękę niosą ze sobą ryzyko wybicia zębów oraz bolesnego przygryzienia języka lub wewnętrznych części policzków. Tego typu urazom zapobiegają ochraniacza na zęby. Najlepsze dopasowanie do Twojego uzębienia gwarantują żelowe ochraniacze, które podczas procesu formowania charakteryzują się lepszą plastyką niż ochraniacze silikonowe. Obydwa rodzaje zapewniają jednak ten sam poziom ochrony.

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru ochraniaczy pojedynczych lub podwójnych. Większość fighterów zdecydowanie bardziej ceni sobie ochraniacze pojedyncze, które pozwalają swobodnie oddychać i nie wymuszają ciągłego zaciskania zębów.

Ochraniacze i usztywniacze – czego jeszcze potrzebujesz w czasie sparingu?

Urazy w sportach walki nie imają się jednak innych części ciała, dlatego podczas treningów, sparowania warto wykorzystać różne ochraniacze i usztywniacze.

  • Ochraniacze na stopy i golenie – nie tylko chronią przed bolesnymi stłuczeniami oraz urazami, ale również stabilizują staw skokowy podczas treningów i sparingów.
  • Ochraniacze na krocze i podbrzusze – ochrona tych wrażliwych miejsc jest bardzo ważna podczas sparowania i pozwala unikać niechciany kontuzji.
  • Ściągacze i stabilizatory – poprawiają stabilizację kolan i łokci podczas obciążeń treningowych, redukując ryzyko urazów.
  • Ochraniacze na tułów – amortyzują siłę ciosów wymierzonych w tułów.

Im bardziej intensywny trening, a sparingpartner wymagający, tym tym większe bezpieczeństwo musisz sobie zapewnić, by w zdrowiu dotrwać do właściwego pojedynku.