30.10.2019

#Jaki worek treningowy wybrać?

Szukasz worka treningowego do wyposażenia swojej domowej siłowni? A może chciałbyś rozpocząć ćwiczenia bokserskie w domu, ale nie wiesz, jaki worek będzie dla Ciebie odpowiedni? Szukając worka należy zwrócić uwagę na szereg czynników tj.: rozmiar, przeznaczenie, cena czy materiał wypełniający. W tym artykule dowiesz się, jaki worek treningowy kupić.

Worek treningowy może być doskonałym urządzeniem do ćwiczeń nie tylko dla osób, które trenują sztuki walki. Ćwiczenia z workiem to świetny sposób na wzmocnienie całego ciała, pozbycia się zbędnych kilogramów, zwiększenia kondycji. Podczas pracy z workiem używamy wielu grup mięśniowych, co korzystnie wpływa na nasz wygląd i samopoczucie. Nie ma lepszego sposobu na wyładowanie agresji i negatywnych uczuć niż kilka rund na worku treningowym.

Rodzaje worków treningowych:

Jeżeli po tym, co przeczytałeś jesteś zainteresowany zakupem worka treningowego do ćwiczeń w domu porozmawiajmy trochę o rodzajach worków, które możemy znaleźć na półkach sklepowych.

Podstawowym workiem treningowym jest worek bokserski – najpopularniejszy, najbardziej charakterystyczny rodzaj worka. Najczęściej podwieszany do sufitu na łańcuchach (ewentualnie taśmach) o kształcie przypominającym walec. Dostępne w różnych rozmiarach i rodzajach wypełnienia – o tym porozmawiamy sobie w osobnym akapicie, zaznaczmy jednak, że w ofercie wielu sklepów znajdziemy worki treningowe dla dzieci, które różnią się od tych standardowych przede wszystkim rozmiarem i wagą.

Kolejny rodzaj worka to worek do MMA – imitujący ludzką sylwetkę, przeznaczony do trenowania ciosów, kopnięć oraz walki w parterze. Zdarza się, że worki do MMA także pozwalają na podwieszenie do sufitu na elastycznych taśmach. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość ich odczepienia.

Do poprawienia refleksu przeznaczona jest tzw. gruszka bokserska. Czasami jest wykorzystywana w warunkach domowych, gdy brakuje miejsca na klasyczny worek bokserski.

Jeżeli brakuje Ci miejsca, lub nie masz możliwości podwieszenia worka możesz zwrócić uwagę na worki bokserskie stojące. Jest to worek umieszczony na solidnej podstawie i bardzo ciężkim odważniku, dzięki czemu nie przewraca się podczas zadawania ciosów.

Rozmiary worków treningowych

Jeżeli wiemy, jaki worek treningowy kupić porozmawiajmy trochę o ich rozmiarach. Dobór rozmiaru powinien rozpocząć się od naszego wzrostu i ustalenia tego, co chcemy na nim trenować:

  • ciosy rękoma – worek 70 – 100 cm 
  • trenowanie kopnięć middle-high – 120-150cm
  • trenowanie kopnięć – low kick – 180-200cm

Warto tutaj wspomnieć także o optymalnych rozmiarach worków dziecięcych, które oscylują w granicach 70-90cm.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając worek treningowy warto sprawdzić wcześniej jego wagę. Dla osób początkujących przeznaczone są worki o wadze od 25-30kg, na takim worku można spokojnie ćwiczyć bez ryzyka odniesienia kontuzji. Im nasz staż treningowy jest większy tym cięższy będzie nasz worek.

Na etapie zakupu możemy zdecydować także, czy chcemy worek pusty czy wypełniony odpowiednim materiałem. Puste worki łatwiej przewieźć, a ich zaletą jest możliwość regulacji ciężaru np. przez zmianę materiału wypełniającego. Worek wypełniony sprawia mniej problemów, gdyż otrzymujemy sprzęt gotowy do pracy, nie musimy martwić się jego wypełnieniem.

Jeśli już jesteśmy przy wypełnieniu – warto pamiętać, że w rodzaj wypełnienia wpływa na wagę worka i komfort treningu. Worek wypełniony materiałem lub trocinami jest miękki i lżejszy niż ten wypełniony ziemią czy piaskiem.

Podsumowanie

Zakup worka to koszt ok. 200zł, dlatego warto go odpowiednio przemyśleć, natomiast korzyści płynące z jego użytkowania bardzo szybko zwrócą nam poniesione koszty. Na koniec dodajmy, że jeżelii jesteś zupełnie początkujący możesz zwrócić uwagę na gotowe zestawy treningowe, dzięki czemu nie będziesz musiał zamartwiać się doborem sprzętu.