25.10.2018

#Judocy powalczą w Abu Dhabi

W dniach 27-29 października odbędą się zawody rangi Grand Slam w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na tatami nie zabraknie Polaków. Rok temu biało-czerwoni przywieźli z Abu Dhabi dwa medale. Jak będzie tym razem?

Do rywalizacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich szykuje się 372 zawodników, w tym 142 judoczki i 230 judoków. Na listach startowych nie brakuje gwiazd. W Abu Dhabi zaprezentują się światowe jedynki: wicemistrzyni świata Guusje Steenhuis (78kg) oraz mistrz świata Saeid Mollaei (81kg). W gronie gwiazd turnieju będą również: utytułowana Tina Trstenjak (63kg), mistrz olimpijski Lukas Krpalek (+100kg), Frank de Wit (81kg) czy Aleksandar Kukolj (90kg). Na liście jest także ośmioosobowa reprezentacja Polski. W Abu Dhabi zaprezentują się: Karolina Pieńkowska (52kg), Julia Kowalczyk (57kg), Agata Ozdoba-Błach (63kg), Karolina Tałach (63kg), Daria Pogorzelec (70kg), Beata Pacut (78kg) oraz Rafał Kozłowski (90kg) i Maciej Sarnacki (+100kg).

Zawody Grand Slam w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbędą się po raz piąty. Dla Polaków te turnieje w większości przypadków wiążą się ze zdobyczą medalową. Jedynie w 2016 roku żadnemu z naszych zawodników nie udało się stanąć na podium. Najwięcej, bo trzy medale Polacy wywalczyli w 2014 roku – wszystkie koloru brązowego. Rok temu po srebro sięgnął Maciej Sarnacki, który w finałowej walce przegrał z Cyrille'm Maretem. Z kolei Agata Ozdoba-Błach wywalczyła brąz.

Wydaje się, że spośród naszej kadry najwyższej stoją akcje Sarnackiego, który zajmuje 5. miejsce w światowym rankingu. W tym roku Polak nie zameldował się jednak na podium. Mistrzostwa Europy zakończył na siódmym miejscu, dwa tygodnie temu był siódmy w Grand Prix w Cancun. Ostatnio formą błyszczy Daria Pogorzelec. Zawodniczka Wybrzeża Gdańsk w Cancun zdobyła brąz, a we wrześniu wygrała Puchar Europy w Bratysławie. W tym roku trzykrotnie na podium w międzynarodowych startach stały Karoliny – Pieńkowska i Tałach, ale było to w pierwszym kwartale roku. Na pierwszy medal czeka Rafał Kozłowski, który najlepszy wynik osiągnął w Pradze – 5. miejsce. Po raz drugi w Abu Dhabi wystąpi Julia Kowalczyk, która z pewnością będzie chciała poprawić swój wynik. Rok temu stoczyła tylko jedną walkę – przegrała z Rafaelą Silva. Drugi występ w zawodach rangi Grand Slam zaliczy Beata Pacut.

Dla jednych start w Abu Dhabi stanowi kolejny start w karierze, dla innych to nowe doświadczenie bądź nauka. Najważniejsze, aby kontynuować tradycję, czyli wrócić ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich z przynajmniej jednym medalem.