02.09.2020

#Kadra trenuje w Zakopanem

Polscy judocy przebywają na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Kadra będzie trenowała w stolicy Tatr do 11 września.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że kalendarz startów judoków uległ całkowitej zmianie. Zawodnicy muszą trenować, aby utrzymywać dyspozycję. Reprezentacja Polski przebywała na zgrupowaniach w Zakopanem, Giżycku i Cetniewie. Ostatnio biało-czerwoni wystartowali w turnieju w Bańskiej Bystrzycy, gdzie wywalczyli 23 medale. Teraz kadrowicze podobne udali się do zakopiańskiego COS-u. Judocy będą tam przebywać do 11 września.

Wśród kadrowiczów w Zakopanem znaleźli się: Agata Perenc (52kg), Aleksandra Kaleta (52kg), Julia Kowalczyk (57kg), Arleta Podolak (57kg), Anna Borowska (57kg), Karolina Tałach-Gast (63kg), Urszula Hofman (70kg), Eliza Wróblewska (70kg), Beata Pacut (78kg, na zdjęciu), Paula Kułaga (+78kg), Kinga Wolszczak (+78kg), Wiktor Mrówczyński (73kg), Damian Szwarnowiecki (81kg), Sebastian Marcinkiewicz (81kg), Paweł Drzymał (81kg), Kacper Szczurowski (100kg) i Oleksii Lysenko (100kg). W COS-ie trenują również juniorki i juniorzy – blisko 30 osób.

Na początku października judocy wezmą udział w mistrzostwach Polski w Trzciance.

Grand Slam w Budapeszcie

Szykuje się również powrót do rywalizacji na światowym poziomie. Międzynarodowa Organizacja Judo planuje wznowienie kwalifikacji pod koniec października. Wtedy miałby się odbyć turniej Grand Slam w Budapeszcie. – Nadszedł czas, aby ogłosić, w jaki sposób krok po kroku wznowimy działania. Wiemy, że sytuacja jest inna na całym świecie, ale są miejsca gotowe do organizacji wydarzeń. Węgry są gotowe do przygotowania Grand Slam pod koniec października, po zapewnieniu wszystkich niezbędnych środków zdrowotnych i ochrony. Wszystkie kraje będą miele widziane i będą mogły wziąć udział w zawodach. Budujemy dedykowany zespół, który będzie odpowiadał na nadchodzące wydarzenia i zapewniał bezpieczeństwo uczestnikom – poinformował prezydent Międzynarodowej Federacji Judo Marius Vizer.

Warto również wspomnieć, że w grudniu planowana jest organizacja Grand Slam w Tokio. Z kolei zawody World Masters w Doha miałby odbyć się na początku 2021 roku. Judocy będą walczyć więc o punkty w kwalifikacjach olimpijskich, które miały zakończyć się w maju, ale przez pandemię koronawirusa zostały wstrzymane w marcu.

Fot. Beata Pacut Facebook

KM