01.10.2015

#Khashbaatar kończy z judo

Tsagaanbaatar Khashbaatar podjął decyzję o zakończeniu sportowej kariery. 31-letni reprezentant Mongolii ma za sobą bogatą przygodę z judo.

Głównym czynnikiem, który miał wpływ na decyzję Khashbaatara był słaby występ podczas tegorocznych mistrzostw świata w Astanie. Judoka odpadł z rywalizacji już w eliminacjach.

Eksperymentował

Wydaje się, że to właśnie eksperymenty w głównej mierze zadecydowały o postawie zawodnika z Mongolii w ostatnim czasie. Przecież Khashbaatar to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mongolskich judoków na świecie, który w swoim dorobku ma medale mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich. Dodatkowo wcale nie jest wiekowy, co pozwalałoby mu dalej rywalizować na najwyższym poziomie. Khashbaatar ma dopiero 31 lat.

Od pewnego czasu judoka rywalizował w kategorii wagowej 73kg, gdzie odnosił sukcesy. W 2013 roku podczas mistrzostw świata w Tiumeniu stanął na najniższym stopniu podium. Ostatnim jego sukcesem w tej wadze było trzecie miejsce podczas Grand Prix w Astanie w 2013 roku. W międzyczasie Khashbaatar próbował również swoich sił w 81kg. Udało mu się wywalczyć jeden medal w tej wadze. Podczas Grand Prix w Tokio w 2013 ukończył rywalizację na trzecim miejscu.

Raz waga 73kg, raz 81kg, a przecież reprezentant Mongolii swoją przygodę z judo rozpoczynał w kategorii 60kg, a największe sukcesy odnosił w 66kg. Można powiedzieć, że skakał z kwiatka na kwiatek. W ostatnich startach przeważnie decydował się na rywalizację w 73kg, jednak przed mistrzostwami świata w Astanie zmienił swój wybór. Khashbaatar wystartował indywidualnie w 66 kg. Rywalizacja dla 31-latka zakończyła się szybko. Odpadł już w eliminacjach. Na pocieszenie udało mu się wraz z kolegami z reprezentacji wywalczyć brązowy medal w rywalizacji drużynowej.

Zawodnik z sukcesami

Khashbaatar znika z tatami. Podjął decyzję o zakończeniu kariery, ale pozostaje przy judo. 31-latek będzie pełnił rolę członka sztabu szkoleniowego kadry Mongolii. Wydaje się, że to odpowiedni wiek, aby odnosić triumfy na tatami, jednak zawodnik podjął inną decyzję. Choć za rok Igrzyska Olimpijskie w Rio żegna się ze sportową karierą, a złota olimpijskiego w swojej kolekcji nie ma. Być może zdecyduje się wrócić, ale to tylko przypuszczenia.

Spójrzmy w dokonania Khashbaatara. Jego pierwszym znaczącym sukcesem był brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Atenach w kategorii 60kg. Khashbaatar zdobył również tytuł mistrza świata. W 2009 roku w Rotterdamie sięgnął po złoto w kategorii 66kg. Wielokrotnie zdobywał również miejsca na podium w rywalizacji na kontynencie azjatyckim oraz w zawodach Grand Slam.

W Astanie liczył na kolejny medal w kategorii, w której radził sobie najlepiej. Indywidualnie mu się nie udało, ale w drużynie sięgnął po medal. Mongolia uplasowała się za Japonią oraz Koreą Południową. Łącznie judocy z Ułan Bator w Astanie sięgnęli po cztery medale, wszystkie koloru brązowego.