30.11.2018

#Kickboxing uznany przez MKOL!

Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał kickboxing jako dyscyplinę sportową. – To fantastyczna wiadomość! Po latach starań zostaliśmy włączeni w poczet dyscyplin sportowych przez MKOL! Teraz będziemy dążyć do tego, aby znaleźć się w programie Igrzysk Olimpijskich – mówi Piotr Siegoczyński, prezes Polskiego Związku Olimpijskiego.

Historia dzieje się na naszych oczach. Popularność kickboxingu sprawiła, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął przełomową decyzję dla dyscypliny. –  30 listopada 2018 roku pozostanie w naszej sportowej historii jednym z kamieni milowych, ponieważ kickboxing został tymczasowo uznany przez Zarząd MKOl – czytamy w komunikacie Międzynarodowej Organizacji WAKO.

Warto dodać, że wniosek w tej sprawie został złożony w 2016 roku. – Był to długi, ale satysfakcjonujący proces. WAKO doświadczyło ogromnego rozwoju w ciągu ostatnich lat i naprawdę czujemy, że zasługujemy na takie uznanie – powiedziała Fransesca Falsoni, wiceprzewodnicząca WAKO.

Zadowolenia nie kryje również wybitny polski kickbokser, a obecnie prezes Polskiego Związku Kickboxingu – Piotr Siegoczyński. – Nie da się ukryć, że to święto dla całego środowiska kickboxingu. Wyjątkowy dzień – podkreśla. – Od lat odbywają się imprezy rangi mistrzostw świata i Europy. Kickboxing to sport, który stale zyskuje na popularności i cieszy się zainteresowaniem. Ostatni czas i aktywność działaczy doprowadziła do przełomowej decyzji MKOL, który uznał nas za dyscyplinę sportową – przedstawia Siegoczyński.

Kickboxing rozpoczyna nowy rozdział w historii. Teraz wszyscy czekają, kiedy dyscyplina zostanie włączona do programu Igrzysk Olimpijskich. – Na to trzeba jeszcze poczekać. Decyzja podjęta przez MKOL wydaje się naturalna, ponieważ kickboxing jest na ścieżce wznoszącej. Ponadto, dyscyplina cieszy się uznaniem kibiców, czego potwierdzeniem były Igrzyska Sportów Nieolimpijskich – World Games. We Wrocławiu byliśmy dyscypliną pokazową, a teraz zyskaliśmy już status dyscypliny pełnoprawnej. Po kolejnej imprezie przyjdzie czas na oceny i wnioski, które mogą sprawić, że kickboxing zbliży się do Igrzysk Olimpijskich – podkreśla prezes PZKb.

Polska jest potęgą w kickboxingu. W 1985 roku pierwszym polskim mistrzem świata został Piotr Siegoczyński. Mamy wiele wybitnych postaci. Wystarczy wymienić tylko Iwonę Guzowską, Agnieszkę Rylik, Marka Piotrowskiego czy Przemysława Saletę. Z mistrzowskich imprez przywozimy medale. Wierzymy, że z czasem nasi będą stawać na olimpijskim podium. Jednak w obecnej sytuacji decyzja MKOL ma istotne znaczenie dla polskiego związku. – Mieliśmy zagrożony status związku, ale decyzja MKOL niweluje ten problem. Cieszymy się, bo dzieją się wielkie rzeczy dla kickboxingu! – epatuje radością Piotr Siegoczyński.

Fot. Polski Związek Kickboxingu Facebook

KM