10.10.2018

#Kolejna mistrzowska szansa Jędrzejczyk

Stało się. Joanna Jędrzejczyk będzie miała szansę zawalczyć o pas wagi muszej. Podczas gali UFC 231 w Toronto Polska zmierzy się z Walentiną Szewczenko.

31-letnia Jędrzejczyk celuje w pas mistrzowski kolejnej kategorii. W marcu 2015 roku Polka pokonała w drugiej rundzie Carlę Esparzę i sięgnęła po tytuł w wadze słomkowej. Olsztynianka skutecznie broniła pasa pięć razy. Tytuł straciła na rzecz Rose Namajunas, co było dużą niespodzianką, jednak w rewanżu ponownie lepsza okazała się Amerykanka. Ostatnio Jędrzejczyk pokonała Tecię Torres.

Jędrzejczyk "zagięła parol" na drugi pas mistrzowski. Tytuł został odebrany Nicco Montano, która musiała wycofać się z występu na gali UFC 228. Wtedy miała zmierzyć się z Walentiną Szewczenko. Planowano, że 8 grudnia reprezentantka Peru spotka się Joanną Jędrzejczyk. Ostatnie dni były jednak niezwykle burzliwe i sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Szewczenko miała zaprezentować się 3 listopada w Nowym Jorku, a na jej rywalkę szykowano Sijarę Eubanks. Takie zestawienie było pokłosiem odwołanie pojedynku Nate'a Diaza z Dustinem Poirierem. Jędrzejczyk została odsunięta na bok, a decyzję tę władze UFC tłumaczyły tym, że Polka miałaby zbyt mało czasu na przygotowania. Polka nie kryła złości i odrzucała zarzuty o "uciekaniu od walki". – Zlekceważono kontrakt, który już podpisałam na walkę mającą się odbyć 8 grudnia. Naciskano, abym przyjęła nowy termin walki na listopad, jednocześnie tym samym nie dając mi możliwości przygotowania się podczas campu – napisała w oświadczeniu.

Minęło kilka dni i kolejna zmiana decyzji. Władze UFC zrezygnowały z zestawiania Szewczenko z Eubanks. Reprezentantka Peru 8 grudnia w Toronto zmierzy się z Joanną Jędrzejczyk. Dla pochodzącej z Kirgistanu zawodniczki będzie to kolejna szansa na zdobycie pasa mistrzowskiego. We wrześniu 2017 roku Szewczenko przegrała niejednogłośnie na punkty w starciu o tytuł w wadze koguciej.

Jędrzejczyk doskonale zna smak walk o najwyższą stawkę. Jeśli wygra z Szewczenko, zapisze się w historii UFC jako pierwsza kobieta, która zdobyła dwa pasy w różnych kategoriach wagowych. O triumf nie będzie łatwo. W czasach występów w boksie tajskim Szewczenko trzykrotnie pokonała Jędrzejczyk. Czas na rewanż w Toronto?

Fot. Joanna Jędrzejczyk Facebook

KM