31.12.2018

#Kolejny rok z medalami

Stało się niemalże tradycją, że polski kickboxing święci triumfy praktycznie na każdym froncie. Jaki były 2018 rok w wykonaniu naszych reprezentantów?

Nie da się ukryć, że w kończącym się roku najważniejszym, a wypada powiedzieć – kluczowym wydarzeniem w rozwoju dyscypliny było przyjęcie organizacji WAKO Kickboxing w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, co miało miejsce 30 listopada. Teraz całe środowisko czeka na kolejny krok. Ma nim być włączeniem do programu Igrzysk Olimpijskich. W tym przypadku konieczna jest cierpliwość, ale wydaje się, że jest "bliżej niż dalej".

Kickboxing będzie również obecny w programie The World Games 2021, które odbędą się w Birmingham. Warto wspomnieć, że w 2017 roku impreza odbyła się we Wrocławiu. Wtedy reprezentacja Polski w kickboxingu wygrała w klasyfikacji medalowej.

16 medali przywieźli Polacy z mistrzostw Europy w Mariborze. Rywalizacja odbywała się w formułach full contact, light contact i pointfighting. Ze złotych medali cieszyli się: Robert Krasoń (81kg, fc) oraz Rafał Gąszczak (+94kg, lc). Z kolei w Bratysławie zawodnicy rywalizowali o prymat na Starym Kontynencie w formułach K-1, kick light oraz low kick. Licznik biało-czerwonych zatrzymał się na… 16 medalach. Z tą różnicą, że w Bratysławie na najwyższym stopniu podium stanęło pięcioro Polaków. Złote medale wywalczyli: Karolina Kubiak (48kg, lk), Kamila Bałanda (70kg, K-1), Łukasz Puczyński (79kg, kl), Piotr Wypchał (89kg, kl) oraz Michał Grzesiak (94kg, kl).

Również w Lido de Jesolo biało-czerwoni potwierdzili przynależność do światowej czołówki. W mistrzostwach świata kadetów i juniorów nasi zawodnicy zdobyli 51 medali, w tym 3 złote.

Swoją pozycję na rynku umocniła organizacja DSF Kickboxing Challenge. W 2018 roku na pokładzie zameldowali się m.in. Iwona Nieroda, Tomasz Sarara, Maciej Jewtuszko, Michał Kita. W sierpniu federacja DSF wykonała kolejny ważny krok i wykupiła kobiecą organizację Ladies Fight Night. Grudniowa gala w Ząbkach wyłoniła nowego mistrza wagi ciężkiej. Podczas DSF 18 Tomasz Sarara w trzeciej rundzie znokautował Piotra Romankiewicza. Od 2019 roku prezesem organizacji będzie Marek Tkaczyński, zaraz dotychczasowy sternik Sławomir Duba będzie pełnił rolę promotora. 

KM