28.08.2019

#Kowalczyk z brązem mistrzostw świata

Największy sukces w karierze Julii Kowalczyk (57kg). Reprezentantka Polski wywalczyła brązowy medal w trwających w Tokio mistrzostwach świata w judo.

Doczekaliśmy się. Rok temu polscy judocy z Baku bez medalu. Najwyżej uplasował się Damian Szwarnowiecki – był piąty. Dwa lata temu w Budapeszcie na najniższym stopniu podium stanęła Agata Ozdoba (63kg). W 2014 roku w Czelabińsku brąz zawisł na szyi Katarzyny Kłys (70kg). W ślady swoich koleżanek w Tokio poszła Julia Kowalczyk.

22-letnia reprezentantka Polski ma na koncie medale mistrzowskich imprez w różnych kategoriach wiekowych. Kowalczyk zdobyła brąz mistrzostw Europy kadetek, czempionatu Starego Kontynentu juniorek. Ma na swoim koncie także mistrzostwo Europy U23. W Tokio pierwszy raz stanęła na podium mistrzostw świata. To bez wątpienia największy sukces w karierze Kowalczyk. Od początku występu w Tokio Polka prezentowała dobrą dyspozycję. Szybko uporała się z Lam Nok Yeung, a potem przez waza ari pokonała kolejno Maricę Perisić oraz Timnę Levy Nelson. W ćwierćfinale Polka trafiła na utytułowaną Tsukasę Yoshida. Kowalczyk zdobyła waza-ari, ale ubiegłoroczna mistrzyni świata odrobiła straty i triumfowała w dogrywce. 22-letnia zawodniczka Polonii Rybnik trafiła do repasaży. Mordercza walka z mistrzynią Europy Darią Meżecką trwała ponad osiem minut! Zakończyła się triumfem Polki, która była o krok od medalu. O podium Kowalczyk rywalizowała z Iweliną Iliewą. Ogromna determinacja i walka o zwycięstwo do ostatnich sekund. Bułgarka była blisko medalu, ale na ostatniej prostej Kowalczyk wykonała akcję na ippon.

Dwa pojedynki w Tokio wygrała Agata Perenc (52kg), ale w trzecim uległa późniejszej brązowej medalistce Majlindzie Kelmendi. Szybko z mistrzostwami pożegnała się Aleksandra Kaleta (52kg). Dobrze radził sobie Patryk Wawrzyczek (66kg). Wygrał trzy walki, ale przeszkodą nie do przejścia okazał się Denis Vieru. Reprezentant Mołdawii sięgnął ostatecznie po brąz. Wiktor Mrówczyński (73kg) zanotował dwie wygrane walki, ale trzecie starcie przegrał. Na pierwszej przeszkodzie odpadł Tomer Golomb (60kg).

Czekamy na kolejne dobre wieści z Tokio.