28.12.2018

#Król Khabib, podwójni mistrzowie

W kończącym się 2018 roku w mieszanych sztukach walki nie brakowało wydarzeń, które przykuwały uwagę kibiców i odbijały się szerokim echem. Do miana jednego z największych wydarzeń urasta walka Khabiba Nurmagomedova z Conorem McGregorem. W Polsce zaskoczeniem było zakończenie kariery przez Mameda Khalidova.

6 października. W Las Vegas miało dojść do największego starcia w historii MMA. Posiadacz pasa wagi lekkiej Khabib Nurmagomedov odniósł 27 zwycięstwo w karierze i nadal pozostaje niepokonany. W czwartej rundzie 30-latek udusił Conora McGregora. Wokół starcia było wiele emocji, a w oktagonie miało miejsce ekscytujące wydarzenie. Khabib królem.

Podczas gali UFC 226 do historii przeszedł Daniel Cormier. W walce wieczoru "DC" w pierwszej rundzie zastopował Stipe Miocica. Cormier mocnym prawym powalił rywala, a potem ciosami w parterze zwieńczył walkę. Tym samym Amerykanin sięgnął po pas mistrzowski w kategorii ciężkiej. Jednocześnie "DC" posiada tytuł w wadze półciężkiej. Cormier został piątym zawodnikiem w historii, który zdobył dwa pasy mistrzowskie.

Nie udało się wrócić na szczyt. Joanna Jędrzejczyk przegrała rewanż z Rose Namajunas o tytuł w wadze słomkowej. W lipcu Polka wygrała z Tecią Torres, a w grudniu mierzyła się z Walentiną Szewczenko o pas w kategorii muszej. "JJ" przegrała jednak decyzją sędziów.

Do starcia dwóch legend doszło w kwietniu na gali Bellator 198. 42-letni Fedor Emelianenko, mający za sobą występy w Rizin, M-1, Strickeforce czy Pride, błyskawicznie uporał się z byłym czempionem UFC Frankiem Mirem. Rosjanin w 48 sekund rozprawił się z rywalem. W październiku w pierwszej rundzie wygrał z Chaelem Sonnenem.

Szok! Tak należy określić decyzję Mameda Khalidova po gali KSW 46 w Gliwicach. Po porażce w rewanżu z Tomaszem Narkunem, zawodnik urodzony w Groznym podjął decyzję o zakończeniu kariery. Khalidov był czołową postacią KSW, na swoim koncie zapisał tytuły w dwóch kategoriach – średniej i półciężkiej.

W Gliwicach do historii przeszedł Mateusz Gamrot. Po pięciu rundach 28-latek cieszył się ze zwycięstwa w rywalizacji z Kleberem Koike Erbstem oraz pasa w wadze piórkowej. Tym samym "Gamer" dołożył kolejną zdobycz do swojej kolekcji. Od 2016 roku znajduje się w posiadaniu tytułu w wadze lekkiej.

Coraz wyżej w rankingu wagi półciężkiej UFC znajduje się Jan Błachowicz. W 2018 roku urodzony w Cieszynie zawodnik wygrał dwie walki, a łącznie ma serię czterech zwycięstw z rzędu. Coraz poważniej mówi się, że Polak powoli może myśleć o starciu o pas. Jego najbliższy rywalem (luty 2019) będzie Brazylijczyk Thaigo Santos.

Fantastyczna postawa Karola Celińskiego w ACB. W 2018 roku "Cebula" pokonał Luke'a Barnatta i tym samym odniósł czwarte zwycięstwo z rzędu. 16 lutego 2019 roku Polak stanie przed szansą na wywalczenie pasa mistrzowskiego. Podczas gali ACA 92 w Warszawie Celiński zmierzy się z Dovletdzhanem Yagshimuradovem.

W minionym roku piąte urodziny obchodziła organizacja Fight Exlusive Night. Ostatnia gala – numer 22 odbyła się w październiku w Poznaniu. W walce wieczoru Damian Grabowski szybko uporał się z Josée Rodrigo Guelke. Już 12 stycznia w hali RCS w Lubinie gala FEN 23.

Fot. Khabib "the Eagle" Nurmagomedov Facebook

KM