27.02.2017

#Krótka przygoda Polaków

Biało-czerwoni nie zapiszą do udanych startu w zawodach Grand Prix w judo, które odbyły się w miniony weekend w Dusseldorfie. Reprezentanci Polski szybko zakończyli swoją przygodę z turniejem.

Jak zawsze żyliśmy nadzieją, gdyż przed tygodniem w dobre nastroje wprawił nas Piotr Kuczera (90kg), który okazał się najlepszy w rywalizacji w Rzymie. W Niemczech jego koledzy nie spisali się jednak na medal.

Szybko poszło

Mówi się, że sukces wymaga cierpliwości. W przypadku międzynarodowych turniejów trzeba się liczyć z koniecznością stoczenia 4-5 walk, żeby myśleć o wywalczeniu miejsca na podium. W Dusseldorfie startowała piątka reprezentantów Polski. Z rywalizacją pożegnali się w mgnieniu oka.

Agata Perenc (52kg) była agresywna i zawzięta, o czym świadczą dwie kary shido. Amandine Buchard również była nieustępliwa, jednak udało jej się w końcówce wykonać waza-ari. Francuzka awansowała do dalszej rywalizacji i dopiero w finale zatrzymała ją Uta Abe.

Niewiele lepiej wypadła Julia Kowalczyk (57kg). Młoda Polka zaczęła zmagania w niemieckim turnieju od walki z Po Sum Leung. Kowalczyk niczym doświadczona judoczka wykorzystała braki rywalki i szybko rozłożyła ją na łopatki. Nie upłynęło dwadzieścia sekund, a nasza zawodniczka triumfowała przez ippon. W drugim starciu musiała uznać wyższość Nae Udaki. Japonka zaczęła od waza-ari, później dołożyła ippon i nie pozostawiła Kowalczyk żadnych szans. Warto dodać, że Udaka zakończyła zmagania na trzecim miejscu. 

Tylko jedną walkę w Dusseldorfie stoczyła Agata Ozdoba (63kg). Brązowa medalistka mistrzostw Europy z 2014 roku przegrała z Cristiną Cabaną Perez. Anri Egutidze zapisał na swoim koncie waza-ari, a Łukasz Błach (81kg) tylko karę shido. Dalej walczył reprezentant Portugalii, który po repasażach rywalizował o brąd, ale poległ z Mołdawianinem Dorinem Gotonoagą.

Paweł Zagrodnik (73kg) zdecydował o startach w wyższej kategorii wagowej. Dotychczas występował w 66kg. W nowej wadze zajął drugie miejsce w Pucharze Polski w Mysiadle. W Dusseldorfie nie było tak dobrze. Co prawda, po wyrównanej walce Zagrodnik pokonał Nuno Saraivę, ale w kolejnej wypunktował go Tohar Butbul. 

Japonia na czele

W Grand Prix karty rozdawali Japończycy, którzy wywalczyli 16 medali, w tym pięć złotych. Za ich plecami Gruzja i Rosja.

W turnieju wystartowało 344 judoków.

KM