29.08.2019

#Kto dla Usyka?

Oczekiwanie na debiut Oleksandra Usyka w wadze ciężkiej. Ukraiński bokser wraca po kontuzji i czeka na rywala. Nie będzie nim Carlos Takam. Rozważane są kandydatury Bryanta Jenningsa i Tyrone'a Sponga.

Ostatni pojedynek Usyk stoczył 10 listopada 2018 roku. W Manchesterze w ósmej rundzie znokautował Tony'ego Bellewa i obronił tytuły WBO, WBC, WBA i IBF w kategorii junior ciężkiej. Kolejnym celem ukraińskiego czempiona jest zawojowanie wagi ciężkiej. Wielu zacierało ręce i czekało na debiut pięściarza w kategorii królewskiej. Rywalem Usyka miał być Carlos Takam, który w swojej karierze pokonał m.in. Marcina Rekowskiego. Pojedynek zaplanowano na 25 maja, jednak do niego doszło z powodu kontuzji Usyka. Uraz bicepsa sprawił, że debiut 32-latka musiał zostać przełożony.

Ukraiński pięściarz jest już zdrowy i czeka na pierwszy pojedynek w wadze ciężkiej. Ma wystąpić 12 października w Wintrust Arena w Chicago. Wiadomo, że jego rywalem nie będzie Takam, który ma zmierzyć się z Joe DeGuardią. Mówiło się również o możliwym spotkaniu 32-letniego pięściarza z Andriejem Fiedosowem. Usyk nie chciał jednak tej walki ze względu na… napięcia polityczne pomiędzy krajami.

Wśród kandydatów do rywalizacji z Usykiem są Bryant Jennings oraz Tyrone Spong. Amerykanin swego czasu rywalizował z Władimirem Kliczko o mistrzowskie pasy w wadze ciężkiej. W tym roku blisko 35-letni bokser przegrał dwie walki – z Oscarem Rivasem i Joe Joyce'm. Ostatni raz wygrał rok temu – pokonał przed czasem Alexandra Dimitrenko. 33-letni Spong jeszcze nie przegrał na zawodowym ringu. Aż 12 z 13 walk rozstrzygnął przed czasem. Spong szykuje się do kolejnej walki – 31 sierpnia spotka się z Jeysonem Mindą. Warto dodać, że w przeszłości Holender rywalizował również w kickboxingu.

Sprawa wyłonienia rywala dla Usyka wydaje się coraz bliższa finału. Czas biegnie, Ukrainiec jest spragniony rywalizacji, więc nie ma na co czekać. Pytanie – czy pierwszy rywal będzie przystawką dla 32-latka przed poważniejszymi pojedynkami? Jak Usyk odnajdzie się w kategorii królewskiej? Najlepiej na te pytania odpowie w ringu, ale w wadze ciężkiej jest i będzie ciekawie. Nic tylko się cieszyć.

Fot. Facebook Александр Усик / Usyk

KM