16.07.2014

#Łukasz "Kiełbasa" Kiełbasiński

(kat. 60 kg) ma tylko 22 lata, a jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu światowym judo. W 2013 roku został mistrzem Polski seniorów oraz w kategorii do lat 23. Stawał na podium turniejów European Open w Tallinie i Glasgow, bardzo dobrze spisał się w Rijece – gdzie zajął trzecie miejsce w zawodach Grand Prix. Na codzień trenuje w Uczniowskim Klubie Judo "Ryś".

Nowy sezon rozpoczął pod okiem trenera Piotra Sadowskiego. Pierwszy start w nowym sezonie odbył się 15-16 lutego w Oberwarcie (Aurstria) na European Open Men. Startowali na nim zawodnicy 41 narodowości, w tym Polacy w 10 osobowym składzie. Niestety Kiełbasiński odpadł w elinminacjach.

– "Do Oberwartu pojechałem chory mając nadzieję, że jednak uda mi się coś powalczyć. Niestety nie udało się, ale nie oceniam tego startu ze względu na chorobę." Musiał również zrezygnować ze startu w Pradze (marzec 2014).

5 kwietnia 2014 w Rzeszowie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Łukasz Kiełbasiński  zakwalifikował się do finału, gdzie niestety musiał uznać wyższość przeciwników. Miał ciężkie zadanie ponieważ walczył ze złamanym palcem. Kontuzja, której się nabawił (pęknięta kość i rozerwana torebka stawowa) utrudniała mu prowadzenie walk. Większość akcji wykonywał jedną ręką. Najmocniejszą jego bronią była zawsze walka o uchwyt, tym razem nie mógł tego wykorzystać.

Podczas Grand Prix w Budapeszcie 25 kwietnia 2013 przegrał z Mistrzem Świata Naohisą Takato (21-latni Azjata, który na międzynarodowej arenie nie poniósł żadnej porażki od dwóch lat) – " Nie czułem się dużo gorszy od Mistrza Świata, ani pod względem umiejętności sportowych, ani przygotowania motorycznego. Mimo porażki, to była naprawdę walka, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że można pokonać nawet tak znakomitego zawodnika". Przegrał na najniżej punktowane yuko po w miarę wyrównanym pojedynku.

Podczas Otwartego Pucharu Europy w Judo Seniorów – Tallinn, Estonia  (8-9 czerwca 2013) Polskę reprezentowało 11 zawodników. Łukasz Kiełbasiński zdobył w swojej kategorii brązowy medal. Zwyciężył z Węgrem Laszlo Burjanem i Białorusinem Wae Tutchaljanem. W półfinale przegrał ze Szwajcarem Michaelem Itenem.

W Mistrzostwach Świata w judo rozgrywanych w Rio de Janeiro (26 sierpnia 2013) Łukasz Kiełbasiński odpadł w trzeciej rundzie eliminacji (1/8 finału). Stoczył trzy bardzo dobre pojedynki. W pierwszej walce jego rywalem był Lee Bronkhorst – aktualny mistrz Oceanii. Od samego początku narzucił rywalowi swój styl i kontrolował pojedynek. Zaczął bardzo agresywnie.  Przełożyło się to na karę za pasywność dla Lee. W połowie drugiej minuty rzucił rywala na Seoi Otoshi, a sędzia ocenił akcję na waza-ari. Udało mu się zakończyć walkę przed czasem.

Drugim przeciwnikiem był Meksykanin Nabor Castillo. Przeciwnik okazał się bardziej wymagający niż Lee Bronkhorst jednak tak jak w pierwszej walce Kiełbasiński dominował. Castillo ukarany został dwiema karami shido, Na zakończenie  Łukasz rzucił ippon-seoi-nage na yuko. W 1/8 finału przeciwnikiem był zawodnik światowej dziewiątki rankingu IJF Kazach Yeldos Smetov. Były mistrz świata ostatecznie okazał się zbyt mocnym rywalem. Po akcji Kiełbasińskiego, Kazach wykonał swój atak i rzucił Polaka na waza-ari.

14 września 2013 w Rijece (Chorwacja) w Grand Prix "Kiełbasa" zdobył brązowy medal. Pokonał trzech przeciwników: z Belgii, USA, i Portugalii. Przegrał z Kanadyjczykiem. Wydawało się, że w pełni kontroluje sytuację. Rywal zaskoczył "Kiełbasę" i zakończył walkę przed czasem.

W Glasgow stanął na podium Pucharu Świata 19 października 2013. Wywalczył srebrny medal. W finale uległ wicemistrzowi olimpijskiemu L. Paisherowi.

W bułgarskim Samokowie (18 listopada 2013) na mistrzostwach Europy U-23 w judo zajął 5 miejsce. Dobrze rozpoczął turniej pokonując Joaquina Gomisa Jimeno. Najpierw rzucił go na waza-ari a następnie założył mu dźwignię i zmusił do odklepania. W kolejnym pojedynku pokonał Belga Gerta Maesa. W półfinale  spotkał się z Rosjaninem Albertem Guzowem. Niestety był znacznie słabszy od rywala. Kilka razy rzucił nim, jednak nie na tyle by zapunktować. Pojedynek skończył się dźwignią Rosjanina. W finałowej walce uległ duszeniu Fina Vaduda Bałatkanowa.

Młody judoka jest obecnie najlepszym zawodnikiem w Polsce w swojej kategorii wagowej i plasuje się wysoko w światowym rankingu  Międzynarodowej Federacji Judo. Nie czuje się liderem kadry. Jak sam twierdzi musi się ciągle doskonalić w każdej płaszczyźnie ale czasami – po prostu – brakuje dobrego nastawienia psychicznego do startów."

Największe osiągnięcia:
1 miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów – Gdańsk 2013
3 miejsce – Grand Prix – Rijeka 2013
1 miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Polski – Wrocław 2013
1 miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów – Poznań 2012
3 miejsce – Puchar Świata BLR – Mińsk 2012
1 miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów – Wrocław 2011
3 miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów – Wrocław 2010
3 miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów – Koszalin 2010
3 miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów – Paryż 2009
3 miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów – Opole 2009
3 miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych – Sarajewo 2008
3 miejsce – Puchar Europy jm POL – Szczyrk 2008
2 miejsce – Puchar Europy jm GER – Berlin 2008
1 miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych (OOM) – Głogów 2008
2 miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych (OOM) – Opole 2007
2 miejsce – Mistrzostwa Polski Młodzików – Piła 2006
1 miejsce – Mistrzostwa Polski Młodzików – Szczyrk 2005