13.11.2018

#Medale polskich judoczek

Agata Perenc (52kg) oraz Beata Pacut (78kg) wywalczyły brązowe medale w zawodach Grand Prix w judo w Taszkiencie. Biało-czerwone odniosły również sukcesy w mistrzostwach świata wojskowych.

Jesień w wykonaniu Agaty Perenc jest imponująca. W październiku w Cancun zawodniczka Polonii Rybnik sięgnęła po srebro. Lepsza od Polki była jedynie Hiszpanka Ana Perez Box. W Taszkiencie Perenc rozpoczęła rywalizację od zwycięstwa z Zukhrakhon Mamurjonovą. Następnie Polka uporała się z mistrzynią Europy U23 Betiną Temelkovą. O finał judoczce Polonii Rybnik przyszło walczyć z mocną Evelyne Tschopp. Brązowa medalistka mistrzostw Europy w Tel Avivie zwyciężyła przed czasem, a więc Polce pozostała walka o najniższy stopień podium. Perenc zmierzyła się z Reką Pupp. O zwycięstwie Polki przesądziło waza ari. Tym samym Perenc po raz kolejny zakończył rywalizację w Taszkiencie z medalem – rok temu zdobyła srebro. -To mój 6 medal z zawodów z cyklu Grand Prix ale to nie koniec bo brakuje mi złota do kolekcji – napisała Perenc na swoim Facebooku.

Trzeci brąz w tym roku na swoim koncie zapisała Beata Pacut. Zawodniczka Czarnych Bytom stawała na podium Grand Prix w Tbilisi oraz po raz pierwszy w zawodach rangi Grand Slam w Abu Dhabi. Rywalizację w Taszkiencie rozpoczęła od dwóch zwycięstw po czterominutowych bojach. W półfinale Polka trafiła na Bernadette Graf. Agresywna walka zakończyła się zwycięstwem Austriaczki, a Pacut przyszło rywalizować o brąz z Anastasiją Dmitrievą. 22-letnia Polka stoczyła kolejnych zacięty pojedynek, który zakończył się jej triumfem w dogrywce (dyskwalifikacja rywalki).

Warto również odnotować piąte miejsce Anny Borowskiej (57kg). Polka w starciu o brąz uległa Niemce Amelie Stoll. Na siódmym lokatach rywalizację w Taszkiencie zakończyli Julia Kowalczyk (57kg) i Damian Stępień (81kg).

Rywalizację w Grand Prix w stolicy Uzbekistanu zdominowali reprezentanci Kosowa, którzy zdobyli trzy złote i jeden srebrny medal. Za ich plecami Azerbejdżan – trzy złote i brąz, dalej Mongolia (2, 1, 0), Niemcy (1, 3, 5) oraz Uzbekistan (1, 3, 1). Polska na 14. miejscu.

Mistrzowskie medale

W mistrzostwach świata wojskowych w Rio de Janeiro medale dla Polski zdobyli: Daria Pogorzelec (70kg) – srebro) oraz Kinga Kubicka (48kg) i Karolina Pieńkowska (52kg) – brązowe krążki. Na piątych miejscach rywalizację zakończyły Agata Ozdoba-Błach i Karolina Tałach (obie 63kg).

Fot. PZJudo

KM