03.07.2016

#Mistrzostwa bez medalu

Vantaa nie była szczęśliwa dla polskich judoków. W Mistrzostwach Europy kadetów Polacy nie wywalczyli żadnego medalu w turnieju indywidualnym.

Biało-czerwoni pojechali do Finlandii z nadzieją na poprawę wyniku z ubiegłego roku w Sofii. W Bułgarii po srebrny medal sięgnął Maciej Krogulski w 73kg. Nadziei nie udało się jednak spełnić. Polacy startowali bez powodzenia.

Holenderka lepsza od Szymańskiej

Po dobrych występach w zawodach Pucharu Europy pojawiły się nadzieje na dobry start biało-czerwonych w mistrzostwach Europy. Jako jedną z faworytek do medalu wymieniano Angelikę Szymańską w kategorii 57kg. Zawodniczka MKS Olimpijczyka Włocławek w światowym rankingu zajmowała pozycję wiceliderki. Z kolei w czempionacie Starego Kontynentu rozstawiona była z numerem 1, a więc wydawało się, że w Finlandii Szymańska będzie pewnie zmierzała po medal. Polka w pierwszej rundzie miała wolny los. W Vantaa stoczyła tylko jedną walkę. W rywalizacji o ćwierćfinał spotkała się z Pleuni Cornelisse, która wcześniej wyeliminowała przedstawicielkę gospodarzy – Elviirę Kujansuu. Holenderka wybiła z głowy Szymańskiej myśli o medalu. Cornelisse zwyciężyła przez yuko, a w kolejnym pojedynku poległa z Nicolle D Isanto, która sięgnęła po srebro. Włoszka w finale przegrała z Eteri Liparteliani z Gruzji.

Tylko jedną walkę wygrała Eliza Wróblewska w kategorii 63kg. Zawodniczka z Poznania pokonała Ingę Boruch z Austrii, a w kolejnym pojedynku musiała uznać wyższość Minel Akdeniz. Ostatecznie Turczynka zajęła siódme miejsce.

Kinga Wolszczak w +70kg odniosła zwycięstwo w starciu z Veroniką Mohorić, jednak następnie na jej drodze stanęła Samira Bouizgarne. Starcie zakończyło się porażką Polki, Niemka wywalczyła brązowy medal. Z kolei Adam Stodolski w 73kg zwyciężył w starciu z Mikulasem Mesko. W kolejnym pojedynku Polakowi zabrakło szczęścia, gdyż jedną karą shido uległ Giacomo Gambie z Włoch.

Po jednej walce w Finlandii stoczyli: Natalia Kropska (52kg), Julia Świątkiewicz (+70kg), Kacper Kaczor (66kg), Łukasz Wala (73kg) i Sebastian Ołdak (90kg).

Rosjanie na czele

W mistrzostwach Europy w fińskim Vantaa wystartowało 422 judoków. O medale w czempionacie walczyli zawodnicy z 41 krajów.

Na pierwszy plan w Finlandii wysunęli się Rosjanie, którzy sięgnęli po cztery złote medale. Złote krążki zawisły na szyjach: Konstantina Simeonidisa (60kg), Zelima Tckaeva (73kg), Dzhafara Kostoeva (90kg) i  Madiny Taimazowej (70kg). Do tego zawodnicy Sbornej dorzucili dwa srebrne i trzy brązowe medale.

Kolejne miejsca w klasyfikacji medalowej przypadły Francji i Serbii, które sięgnęły odpowiednio po pięć i cztery krążki. Gospodarze, Finowie, zdobyli jeden medal. Srebro w 81kg wywalczył Oskari Makinen.