23.06.2014

#Mistrzostwa Polski seniorów Mężczyzn i Kobiet w K-1 Wrocław 2014

W dniach 12-14 czerwca we wrocławskiej hali Orbita odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów Mężczyzn i Kobiet w K-1. Organizowane przez Polski Związek Kickboxingu, Klub Fighter 1992 Wrocław oraz firmę The Gladiators. Nadzór nad stroną sportową Mistrzostw sprawował trener kadry K-1 – Tomasz Skrzypek, który poza rolą trenera Fightera Wrocław i kadry narodowej wystąpił także jako organizator mistrzostw. 

W zawodach wzięło udział 125 zawodników z 45 klubów. Pojedynki rozegrane zostały w oparciu o przepisy regulaminu rywalizacji amatorskiej K-1 Polskiego Związku Kickboxingu. Tak jak można się było spodziewać poziom zawodów był  bardzo wysoki. Podczas czwartkowych, piątkowych i sobotnich starć eliminacyjnych, których odbyło się ponad 60, wyłonieni zostali  finaliści. W sobotę wieczorem  wystąpili oni na gali finałowej. 

Waleczność w ringu zdecydowanie pokazały panie w wadze do 56kg. W eliminacjach 19-letnia Sylwia Juśkiewicz (UKS Fight Club Shi-Kon Łódź) pokonała ubiegłoroczną mistrzynię świata Muay Thai Judytę Niepogodę (Gladiatora Siedlce). Jednak w kolejnym starciu przegrała z Iwoną Nierodą (UKS Diament Pstrągowa). W finale Nieroda decyzją sędziów 2-1 zwyciężyła z Małgorzatą Dymus (Fighter Wrocław). Iwona zdobyła również tytuł najlepszej zawodniczki tych  Mistrzostw. 

Patrycja Krawczyk (Legion Głogów) – podopieczna trenera Macieja Domińczaka pokonała Monikę Porażyńską (Corpusu Gym Gdańsk). W trakcie walki miała problemy z kontrolą agresji – otrzymała dwa ostrzeżenia od sędziego. W walce finałowej walkowerem przegrała z  Moniką Witkowską (Paco Team Katowice).

Pojedynek kobiet do 65kg, jak można było przewidzieć, wygrała jednomyślnie faworytka Róża Gumienna (Fighter Wrocław) pokonując Natalię Drewulską (Palestra Warszawa) . Pewna siebie Gumienna przed walką powiedziała  "Ważna jest dyspozycja dnia, ale ja ani myślę oddawać nikomu tytułu zdobytego przed rokiem."

Najbardziej emocjonującą walkę mężczyzn do 75kg w ćwierćfinale stoczyli – Łukasz Rambalski (Smok Toruń) i Daniel Kolasiński (Palestra Warszawa). Werdyktem 2-1 przegrał Kolasiński, jednak młody zawodnik (19 lat) pokazał, że w polskim kickboxingu nie brakuje talentów. Rembalski pokonany został przez Michała Ronkiewicza (Stowarzyszenie Wrocławskiego Klubu Sportowego Extreme Fighters), W finale Ronkiewicz poddał się  Pawłowi Biszczakowi (Ognisko TKKF Olimp Legnica), który w półfinale widowiskowo pewnym sierpem uśpił w 3 rundzie Wojciecha Kossowskiego z Palestry Warszawa.

Nie wszystkim szło łatwo na tych zawodach. W pierwszej walce Dawid Kasperski z Punchera Wrocław, który w kwietniu na punkty zwyciężył w czteroosobowym turnieju na gali Superkombat trafił na silny opór  Grzegorza Kanawki (Corpus Gdańsk). Mimo to decyzją sędziów 3-0 zwyciężył by w finale pokonać  utytułowanego Radosława Rydzewskiego (Fighter Wrocław). Rydzewski szybko przeszedł eliminacje i miał ogromny apetyt na tytuł : "W ubiegłym roku w półfinale złamałem rękę i nie mogłem przystąpić do walki o złoto. Teraz chcę pokazać mojemu niedoszłemu rywalowi, że jestem od niego lepszy."
 Niestety tym razem nie udało mu się. Całe trzy rundy Panowie wymieniali się silnymi kopnięciami ale to Kasperski kontrolował sytuację i narzucał tempo rywalowi.

Dobre wrażenie zostawiali po swoich występach również inni zawodnicy jak Radosław Paczuski (Warszawskiej KT Legia) w kategorii półciężkiej. W pierwszej walce pokonał Pawła Zarembę (Kokoro Grudziądz) przez RSC (kolano na głowę) w 1 rundzie. Tydzień temu Paczuski walczył na MP w Muay Thai w Świebodzicach dochodząc do finału i teraz także miał szansę dojść daleko. Pokonany jednak został w ćwierćfinale przez Arkadiusza Kaszubę (Rzeszowski Klub Sportów Walki), który z kolei w finale przegrał (2-1) z Kamilem Rutą z MKS Wicher Kobyłka. 

W wadze ciężkiej również nie brakowało emocji. Tomasz Klimiuk (Human Białystok) pokonał Mariusza Paryża (Palestra Warszawa) przez KO (kolano na tułów) w 1 rundzie, a w półfinale Tomasza Sararę (TS Wisła Kraków) by z kolei w finale spotkać się z Michałem Turczyńskim (Fighter Wrocław). Michał Turyński mimo niepewności przed walkami, gdyż jak sam twierdzi  "W takich dyscyplinach  jak nasza, wszystko się może zdarzyć " najpierw pokonał Michała Bławdziewicza (Palestra Warszawa) przez decyzję 3-0.  W półfinale Marcina Szredera z Palestra Warszawa a w finale wygrał z Tomaszem Klimiukiem.  W pierwszej rundzie Turyński stracił kask po wysokim  kopnięciu Klimiuka jednak  nie okazało się ono na tyle mocne by wpłynąć na dalszy przebieg walki. Widać było zmęczenie obu panów. W technikę wkradła się chaotyczność  i dostrzec można było niecelne i nieprzemyślane posunięcia. W trzeciej rundzie Turyński wszedł kolanem na głowę rywala i poprawił prostymi. Przy ponownym podejściu znokautował Klimiuka prawym prostym.

Wynikiem zaangażowania zawodników na odbytych Mistrzostwach był nie tylko tytuł ale co ważniejsze zapewnienie sobie miejsca w kadrze na październikowe mistrzostwa Europy. Tytuł najlepszego zawodnika zdobył Paweł Biszczak (Ognisko TKKF Olimp Legnica). Najlepszą zawodniczką turnieju została Iwona Nieroda (Diament Pstrągowa).

Skład sędziowski Mistrzostw Polski:
Sędzia główny – Albin Pudlicki
Sędzia punktowy i sekretarz – Jarosław Sułkowski
Kierownik ringu – Krzysztof Kacperski
Rafał Błachowski
Jerzy Bassa
Beata Sękowska
Cecylia Pudlicka
Janusz Wielgosz
Delegat PZKB – Gerard Zdziarski

Punktacja klubowa:
Fighter Wrocław: 16 (3-3-1)
Palestra Warszawa 15 (2-1-7)
UKS Puncher Wrocław 11 (3—2)
Legion Głogów 7 (1-2-1)
Wyniki finałowe
Kobiety – 52 kg Monika Witkowska (Paco Team Katowice) z Patrycją Krawczyk (Legion Głogów) przez walkower
Kobiety – 56kg Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa) z Małgorzatą Dymus (Fighter Wrocław) przez niejednogłośną decyzję 2-1
Kobiety – 60kg Agata Warzybok (Fighter Wrocław) z Monika Kędzierska (Klub Sportowy C.S.E. Sparta)przez decyzję 3-0
Kobiety – 65 Róża Gumienna (Fighter Wrocław) z Natalia Drewulska (Palestra Warszawa) przez decyzję 3-0
– 70 Karolina Dziedzic (UKS Diament Pstrągowa) z Katarzyna Jaworska (Paco Team Katowice) przez niejednogłośną decyzję 2-1
+70kg Paulina Bieć (KS Gym Fight Wrocław) z Kamila Gębska (Stowarzyszenie Wrocławskiego Klubu Sportowego Extreme Fighters) przez decyzję 3-0
– 57 Paweł Stępniewski (Palestra Warszawa) z  Krystian Bernatowicz (Fighter Wrocław) przez KO2
– 60 Krzysztof Olszewski (Palestra Warszawa) z Kornel Kowalczyk (Stowarzyszenie Wrocławskiego Klubu Sportowego Extreme Fighters) przez decyzję 3-0
-63,5 Maciej Domińczak (Legion Głogów) z Kamil Szłapka (Towarzystwo Sportowe Our Team) przez decyzję 3-0
– 67 Mateusz Dąbrowski (Ognisko TKKF Olimp Legnica) z Michał Polak (KS Gwiazda Bydgoszcz) przez decyzję 3-0
-71 Marcin Kret (UKS Puncher Wrocław) z Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym Fight Wrocław) przez niejednogłośną decyzję 2-1
-75 Paweł Biszczak (Ognisko TKKF Olimp Legnica) z Michal Ronkiewicz (Stowarzyszenie Wrocławskiego Klubu Sportowego Extreme Fighters) przez decyzję 3-0
– 81 Kamil Ruta (MKS Wicher Kobyłka) z Arkadiusz Kaszuba (Rzeszowski Klub Sportów Walki) przez niejednogłośną decyzję 2-1
– 86 Dawid Kasperski (UKS Puncher Wrocław) z Radosław Rydzewski (Fighter Wrocław) przez decyzję 3-0
-91 Mateusz Pluta (UKS Puncher Wrocław) z Mateusz (Hiki Legion Głogów) przez niejednogłośną decyzję 2-1
+ 91 Michał Turyński (Fighter Wrocław) z Tomasz Klimiuk (Human Białystok) przez RSC3.

Tekst: Katarzyna Pawlak

Zdjęcia: Palestra Warszawa