28.09.2018

#Mistrzostwa świata – podsumowanie

Bez medalu zakończyła Polska zmagania w mistrzostwach świata w judo, które odbyły się w Baku. Imprezę zdominowali Japończycy zdobywając aż siedem złotych krążków.

Dla polskiego judo ostatnie czempionaty to w miarę miłe wspomnienia, ale.. Biało-czerwoni czekali na medal mistrzostw świata sześć lat. W 2008 roku w Levallois na najniższym stopniu podium stanął Grzegorz Eitel (open). Dopiero w 2014 roku nastąpił przełom za sprawą Katarzyny Kłys (70kg), która sięgnęła po brąz. Rok później w Astanie drużyna kobiet zdobyła srebro przegrywając w finale z Japonkami. W 2017 roku w Budapeszcie brąz wywalczyła Agata Ozdoba (63kg). Wyraźnie widać powtarzalność, tak jak i w latach 80. ubiegłego wieku. Co warto wspomnieć, po koniec tejże dekady biało-czerwoni przywozili nawet po trzy medale (Essen, Belgrad). Również w latach 90. nie mogliśmy narzekać – Barcelona, Makuchari i Paryż to popisy przede wszystkim Pawła Nastuli i Beaty Maksymow, a także Anety Szczepańskiej, Małgorzaty Roszkowskiej, Rafała Kubackiego i Waldemara Legienia. XX wiek rysował się gorzej, ale ostatnio Polacy zapisywali na swoim koncie medal. W Baku nie udało się.

W zakończonych mistrzostwach świata najbliżej sukcesu był Damian Szwarnowiecki (81kg). Polak zaczął od trzech wygranych, ale w czwartej walce trafił na Sotaro Fujiwarę. Japończyk może pochwalić się mistrzostwem Azji zdobytym w 2017 roku. Tegoroczne starty również miał udane – dwa zwycięstwa w zawodach Grand Slam i trzecie miejsce w Grand Prix w Zagrzebiu. Szwarnowiecki nie znalazł sposobu na Fujiwarę, który triumfował przed czasem. W repasażach zawodnik Gwardii Wrocław pokazał moc! Szwarnowiecki rozłożył na łopatki mistrza olimpijskiego Khasana Khalmurzaeva. Wydawało się, że na fali popłynie po brąz, jednak w decydującej walce lepszy okazał się Turek Vedat Albayrak. – 5 miejsce na Mistrzostwach Świata Seniorów w Baku! Wygrałem aż cztery pojedynki m.in. z aktualnym Mistrzem Olimpijskim, Khasan Khalmurzaev. Dziękuję, że byliście ze mną! – napisał Szwarnowiecki na Facebooku.

Pozostałym Polakom nie dane było walczyć o medale. Do 1/8 finału dotarli: Agata Perenc (52kg), Paula Kułaga (78kg), Rafał Kozłowski (90kg), Maciej Sarnacki (+100kg). Łącznie w Baku zaprezentowało się 16 reprezentantów Polski.

W stolicy Azerbejdżanu o medale rywalizowało 755 judoczek i judoków. Mistrzostwa świata rozgrywały się po dyktando Japonii, która ma siedmiu złotych medalistów – Uta Abe (52kg), Tsukasa Yoshida (57kg), Chizuru Arai (70kg), Shori Hamada (78kg), Sarah Asahina (+78kg), Naohisa Takato (60kg) i Hifumi Abe (66kg). Zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyli również pięć srebrnych i cztery brązowe krążki. Druga w klasyfikacji medalowej była Korea Południowa (2, 0, 1), a trzecia Francja (1, 1, 2).

Fot. EJU/PZJudo

KM