14.10.2014

#Mistrzostwa z dodatkiem

W dniach 11-12 października w Ożarowie Mazowieckiem odbyły się mistrzostwa Polski w Kickboxingu w formule kick-light. W zawodach udział wzięło 99 zawodniczek i zawodników.

Turniej stał się prawdziwą gratką dla fanów kickboxingu. W akcji kibice mogli zobaczyć najlepszych zawodników, w tym mistrza świata Kamila Rutę z MKS Wicher Kobyłka, Jerzego Wrońskiego z warszawskiej Palestry czy utalentowanego Mateusza Nitka.

Tylko jeden zawodnik został zgłoszony w kategorii +94kg  – Artur Bizewski z Rebelii Kartuzy. W wadze -94kg publiczności zaprezentował się Leszek Jobs, który tydzień wcześniej był organizatorem mistrzostw Polski full-contact w Kurzętniku. 43-latek doszedł do finału, w którym na punkty przegrał z Patrykiem Zborowski z Duetu Gdańsk.

Wspomniany Zaborowski okazał się jednym z grona sześciu zawodników, którzy obronili tytuł zdobyty przed rokiem. Oprócz fightera z Gdańska sztuki tej dokonali: Paulina Frankowska, Monika Kędzierska, Marzena Przydatek, Maciej Domińczak oraz Jerzy Wroński. Wroński w walce finałowej kategorii -74kg pewnie pokonał Łukasza Przekazę z Powera Siedlce. Warto dodać, że reprezentant Palestry został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Wśród pań na takie miano zasłużyła Monika Kędzierska ze Sparty Chrzanów. W klasyfikacji drużynowej triumfował KS X FIGHT Piaseczno.

Do ciekawego starcia doszło w finale kategorii -69kg. Zmierzyli się w niej bowiem… bracia. Rywalizacja o złoto rozegrała się  między Rogerem i Maciejem Garbaczewskimi. Roger pokonał w półfinale pokonał młodego Mateusza Nitka, a Maciej rozprawił się z Krzysztofem Kiszką. Spotkanie braci w finale stało się faktem. Obaj trenujący pod okiem Andrzeja Garbaczewskiego w siedleckim klubie zawodnicy zdominowali rywalizację -69kg. W finale Roger walkowerem pokonał Macieja.

Mistrz świata Kamil Ruta zdominował rywalizację w kategorii -79kg. W finale pewnie pokonał Lecha Rosińskiego z Piaseczna. Rosiński wyraźnie ustępował warunkami fizycznymi zawodnikowi z Kobyłki. Klubowa koleżanka Ruty, Martyna Dzięciołowska, zwyciężyła w kategorii –70kg. W najbliższym czasie nasz mistrz świata uda się na mistrzostwa Europy w low kicku do Hiszpanii. Z kolei w listopadzie Ruta i Dzięciołowska zaprezentują się podczas mistrzostw Europy w kick-light na Słowenii.

W finale kategorii -57kg doszło do starcia klubowych kolegów. Naprzeciw siebie stanęli dwaj zawodnicy Piotra Siegoczyńskiego z KS X FIGHT Piaseczno. Marcin Nasiadko 3:0 pokonał Pawła Szmyda.

Warto dodać, że równocześnie z mistrzostwami Polski rozgrywane były inne zawody: Puchar Polski Kick Light Juniorów oraz Otwarty Turniej Pierwszego Kroku „Masters Cup” Kick Light kadetów, juniorów i seniorów. Dostarczyły one wiele emocji i z pewnością poszerzyły zasięg kickboxingu.

Jednym z organizatorów mistrzostw był legendarny polski zawodnik kickboxingu – Gerard Zdziarski. Prywatnie związany z Ożarowem Mazowieckim miał ogromny wkład w profesjonalne wykonanie całej imprezy. W imprezie brali udział zawodnicy Zdziarskiego z Ożarowskiej Szkoły Kickboxingu, a Mateusz Nitek sięgnął po brązowy medal. Dwukrotny mistrz Europy miał okazję, aby pożegnać się i podziękować za wspaniałą karierę. Zdziarski nie walczy od 2003 roku, ale dopiero teraz trafiła się okazja, aby dokonać podsumowania. Wzruszony podziękował swojej żonie, rodzicom oraz trenerowi Andrzejowi Palaczowi. Mimo, że kariera zawodnicza za Zdziarskim, to nadal pozostaje aktywny w sporcie. Obecnie jest prezesem i trenerem klubu z Ożarowa, a także wiceprezesem PZKb.

Mistrzostwa Polski w Kick-light potwierdziły pozycję takich zawodników jak Wroński, Domińczak, Frankowska. Kamil Ruta udowodnił, że w kraju również jest najlepszy. Cieszy dobry występ 19-letniego Mateusza Nitka. Mistrzostwa z pewnością były emocjonujące, a dodatkowym smaczkiem- pełnym wzruszeń – było podziękowanie za lata kariery Gerarda Zdziarskiego. Legenda polskiego kickboxingu nadal aktywnie działa na rzecz tego sportu, co bardzo cieszy.

 

FINAŁY:

kobiety

-50 kg: Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki) – Ewa Boś (SKF Boksing Zielona Góra) 3-0

-55 kg: Dorota Godzina (KS X FIGHT Piaseczno) – Klara Kleczkowska (KT Legia Warszawa) 3-0

-60 kg: Paulina Frankowska (KS X FIGHT Piaseczno) – Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra) 3-0

-65 kg: Monika Kędzierska (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Chrzanów) – Ewa Kołaczyńska (KS X FIGHT Piaseczno) 3-0

-70 kg: Martyna Dzięciołowska (MKS Wicher Kobyłka) – Natalia Pilacka (KS X FIGHT Piaseczno) wo

+70 kg: Marzena Przydatek (ŁKS Łódź Boks) – Anna Chrobot (KS X FIGHT Piaseczno) 3-0

mężczyźni

-57 kg: Marcin Nasiadko (KS X FIGHT Piaseczno) – Paweł Szmyd (KS X FIGHT Piaseczno) 3-0

-63 kg: Maciej Domińczak (Legion Głogów) – Mateusz Niżejewski (LKSW Pomorze Świnoujście) 3-0

-69 kg: Roger Garbaczewski (TKKF Siedlce) – Maciej Garbaczewski (TKKF Siedlce) wo

-74 kg: Jerzy Wroński (Palestra Warszawa) – Łukasz Przekaza (UKS Power Siedlce) 3-0

-79 kg: Kamil Ruta (MKS Wicher Kobyłka) – Lech Rosiński (KS X FIGHT Piaseczno) 3-0

-84 kg: Patryk Muller (Klub Duet Gdańsk) – Wojciech Wiśniewski (Zamek Expom Kurzętnik) 2-1

-89 kg: Mateusz Jereczek (KKK Rebelia Kartuzy) – Cyprian Grzęda (TKKF Siedlce) 3-0

-94 kg: Patryk Zaborowski (Klub Duet Gdańsk) – Leszek Jobs (Zamek Expom Kurzętnik) 3-0

 

KM