06.10.2014

#MP w judo: Faworyci nie zawiedli

Za nami 58. mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w judo. Turniej obfitował w ciekawe wydarzenia i powroty. Podczas mistrzostw zaprezentowali się Krzysztof Wiłkomirski oraz Tomasz Kowalski. Ponadto, widzowie mogli zobaczyć brązową medalistkę mistrzostw świata Katarzynę Kłys czy mistrzynię świata juniorek Arletę Podolak.

W wadze – 73 kg było gorąco ze względu na powrót 34-letniego Krzysztofa Wiłkomirskiego, który obecnie prowadzi własny klub. Doświadczony zawodnik, medalista mistrzostw świata i Europy, okazał się bezkonkurencyjny w swojej kategorii. Wiłkomirski w finale pokonał utalentowanego Damiana Stępnia. Istotny był również powrót  do rywalizacji Tomasza Kowalskiego po poważnym wypadku. W kategorii -66 kg zawodnik zajął drugie miejsce. Kowalski w finale przegrał z Aleksandrem Betą, który poczyna sobie coraz śmielej. Na ostatnim Pucharze Świata w Tallinie spisał się wyśmienicie. Ponadto, należy podkreślić, że w ćwierćfinale doszło do starcia Kowalskiego z Pawłem Zagrodnikiem. Piąty zawodnik igrzysk w Londynie musiał uznać prymat młodszego kolegi. Zagrodnik zakończył rywalizację zaledwie z brązowym medalem.

U pań rywalizacja również przebiegała ciekawie. W kategorii -57 kg Arleta Podolak zwyciężyła, zaś mistrzyni Europy juniorek Anna Borowska była trzecia. Agata Ozdoba okazała się lepsza w rywalizacji z Katarzyną Tałach -63 kg. W swoich kategoriach triumfowały Karolina Pieńkowska, Ewa Konieczny oraz będące w dobrej formie Katarzyna Kłys i Daria Pogorzelec.

Na tatami nie zabrakło niespodzianek. Na uwagę zasługuje fakt, że w kategorii – 90 kg u panów triumfował junior Piotr Kuczera. W rywalizacji drużynowej najlepsze okazały się zespoły z Gdańska i  Katowic. Wśród pań triumfowało Wybrzeże, zaś AZS AWF wiedzie prymat u mężczyzn. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych kategoriach startowała bardzo mało liczba zawodników. Daria Pogorzelec zdobyła złoto, a walczyło z nią o medal zaledwie 5 rywalek. W najcięższej kategorii do rywalizacji stanęło 6 zawodniczek.

58. mistrzostwa Polski za nami. Zawody pokazały, że w judo ważne jest doświadczenie, co pokazuje przykład Wiłkomirskiego. Cieszy potwierdzenie dobrej dyspozycji naszych pań – Podolec, Kłys, Podolak. Istotny jest powrót Tomasza Kowalskiego, który stanął do rywalizacji i pokazał się z dobrej strony. Aleksander Beta poczyna sobie coraz śmielej i pewniej. Kwestią problematyczną jest fakt, że w niektórych kategoriach pojawia się mała liczba zawodników. Mimo wszystko widać, że na tatami coś się dzieje. Oprócz doświadczonych nazwisk pojawiają się „młode wilki”, wśród których wyróżnić należy wspomnianych Betę czy Podolak, a także niespodziankę mistrzostw – Piotra Kuczerę.