06.08.2019

#Nie jadą na mistrzostwa, związek wyjaśnia

Polski Związek Judo podał skład reprezentacji Polski na zbliżające się mistrzostwa świata w Tokio. W kadrze nie znaleźli się Karolina Pieńkowska (52kg), Piotr Kuczera (90kg, na zdjęciu) oraz Maciej Sarnacki (+100kg). Związek wyjaśnił swoją decyzję.

Brak Pieńkowskiej, Kuczery i Sarnackiego jest sporym zaskoczeniem. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie regularnie reprezentowali Polskę w najważniejszych imprezach. Pieńkowska była członkiem drużyny, która w 2016 roku zdobyła złoto mistrzostw Europy w Kazaniu. Z kolei w 2015 roku wywalczyła młodzieżowe mistrzostwo Starego Kontynentu. Trzy lata temu w Kazaniu Piotr Kuczera wywalczył indywidualnie brązowy medal. Stał także na najniższym stopniu podium w drużynie. Potem wygrywał zawody Pucharu Europy w Rzymie i Katowicach (2017 rok) oraz w Sofii (2018). Członkiem brązowej drużyny w 2016 roku był Maciej Sarnacki. Doświadczony zawodnik ma na koncie osiem medali imprez rangi Grand Prix i Grand Slam.

W kadrze na mistrzostwa świata wymienionej trójki próżno szukać. – Karolina Pienkowska nie ma kryterium wynikowego, również aktualnie ma zwolnieniem lekarskiej-kontuzja do 12 sierpnia – poinformował Polski Związek Judo. Brak kryterium wynikowego jest również przyczyną braku Kuczery. – Maciej Sarnacki nie uzyskał rekomendacji sztabu szkoleniowego do startu w MŚ 2019. Podstawowa przyczyna to brak realizacji programu przygotowań centralnych. Kolejna to brak realizacji założeń wynikowych we wszystkich tegorocznych startach międzynarodowych. Jako zawodnik z pierwszej 10 rankigu miał zadanie zajmowania miejsc 1-5 na zawodach międzynarodowych – od ponad roku nie zrealizował tego zadania. Nie podjął także współpracy z psychologiem. Zignorował także starty w zawodach krajowych (PPS w Sobótce i Pile), pomimo informacji, że są one warunkiem finansowania w akcjach zagranicznych zawodników KN – przedstawił PZJ.

Do Tokio poleci 16-osobowa reprezentacja Polski. O medale powalczą: Agata Perenc (52kg), Aleksandra Kaleta (52kg), Anna Borowska (57kg), Julia Kowalczyk (57kg), Agata Ozdoba-Błach (63kg), Karolina Tałach (63kg), Daria Pogorzelec (70kg), Eliza Wróblewska (70kg), Beata Pacut (78kg), Tomer Golomb (60kg), Patryk Wawrzyczek (66kg), Wiktor Mrówczyński (73kg), Sebastian Marcinkiewicz (81kg), Damian Szwarnowiecki (81kg), Iwo Baraniewski (100kg), Oleksii Lysenko (100kg). Rezerwową jest Arleta Podolak (57kg).

Rok temu w Baku Polacy nie wywalczyli medalu. Najbliższej sukcesu był Damian Szwarnowiecki, który uplasował się na piątym miejscu.

Mistrzostwa świata w Tokio odbędą się w dniach 25-31 sierpnia.