02.06.2021

#Ochraniacze na zęby dla boksera – jak wybrać?

Ochraniacze na zęby są pięściarzom niezbędne zarówno podczas treningów, jak i w czasie starcia w ringu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie, aby zapewnić swojej szczęce skuteczną ochronę oraz zachować maksymalny komfort.

 

Funkcja ochraniaczy na zęby

Najbardziej oczywistą funkcją, dla której bokserzy sięgają po ochraniacze na zęby, jest oczywiście ochrona uzębienia. Pomimo że rękawice bokserskie w dużym stopniu amortyzują siłę uderzenia, to jednak w dalszym ciągu jest ona na tyle duża, że może uszkodzić zęby, dziąsła czy język. Oprócz ochrony zębów, które mogą zostać wybite lub złamane, ważne jest też to, aby zapobiegać ocieraniu się o siebie zębów górnych i dolnych oraz chronić język przed przegryzieniem. Którykolwiek z tych urazów mógłby wyeliminować pięściarza z treningu lub walki.

Ochraniacze na zęby – żelowe czy silikonowe?

Każdy materiał na ochraniacze na zęby ma swoje plusy. Należy dobrze zapoznać się z ich specyfikacją i zdecydować, który rodzaj lepiej wpisze się w Twoje oczekiwania.

  • Ochraniacze na zęby silikonowe – gwarantują bardzo dobrą ochronę zębów przed siłą uderzenia. Mniej komfortowym aspektem ich użytkowania jest to, że silikon nie dopasowuje się idealnie do kształtu szczęki, dlatego zawodnicy mogą wyraźnie wyczuwać, że ochraniacze na zęby znajdują się w ich ustach.
     
  • Ochraniacze na zęby żelowe – amortyzują siłę uderzenia w równym stopniu jak ochraniacze silikonowe, jednak dzięki żelowej strukturze znacznie lepiej dopasowują się do kształtu szczęki, dzięki czemu trzymanie ich w ustach jest wygodniejsze i nie wywołuje dyskomfortu.

Pojedyncze i podwójne ochraniacze na zęby

Te dwa rodzaje ochraniaczy różnią się od siebie tym, że pojedyncze ochraniacze na zęby chronią jedynie górną szczękę, natomiast podwójne zabezpieczają również dolne zęby. Ochrona podwójnych ochraniaczy jest zatem skuteczniejsza, jednak nie oznacza to, że stanowią one zawsze lepszy wybór. Dlaczego?

Podwójne ochraniacze na zęby wypełniają niemal całe usta, dlatego ich noszenie nie jest komfortowe. Ponadto przy otwarciu ust często przesuwają się lub nawet wypadają, dlatego są odpowiednim wyborem przede wszystkim na czas starcia, kiedy należy jak najskuteczniej chronić zęby przed siłą uderzeń przeciwnika.

Do sparingu lub treningu lepszym i bardziej komfortowym wyborem okażą się pojedyncze ochraniacze na zęby. Szczególnie w przypadkach, kiedy zawodnicy używają kasków chroniących żuchwę.

Uformuj ochraniacz przed włożeniem do ust

Zanim włożysz ochraniacz na zęby do ust, zanurz go w gorącej wodzie. Zapewni to nie tylko jego sterylność, ale też pozwoli łatwiej go formować i dopasować do kształtu szczęki. Im lepiej uformuje się ochraniacz na zęby, tym większy komfort będzie odczuwał zawodnik po włożeniu go do ust, a szanse na przesuwanie się lub wypadnięcie zmaleją. Szeroki wybór bokserskich ochraniaczy na zęby znajdziesz w sklepie https://bushido-sport.pl/