15.07.2016

#Odliczanie do turnieju w Gdyni

Po piętnastu długich latach judo wraca do Gdyni. Szykują się zmagania na najwyższym poziomie. Młodzi, utalentowani i żądni sukcesów zawodnicy zaprezentują się w zawodach Pucharu Europy Juniorów.

Impreza odbędzie się w dniach 16-17 lipca. Na tatami ma pojawić się blisko 300 zawodników. Z pewnością dla wielu judoków start w Gdyni będzie ważnym etapem przygotowań do zbliżających się mistrzostw Europy w Hiszpanii.

Walczyć o medale

Liczna kadra Polski, w której znalazło się aż 66 zawodników powoduje, że oczekiwania kibiców, co do wywalczenia czołowych miejsc rosną. Biało-czerwoni muszą dać z siebie wszystko i poprawić wynik z ubiegłorocznego Pucharu Europy, kiedy to we Wrocławiu Polacy zdobyli sześć medali. 

W tym sezonie pokazali, że stać ich na osiąganie dobrych wyników. Z Pucharu Europy w Ligano przywieźli aż cztery złote medale. Dodatkowo kilku zawodników otarło się o podium, a na najniższym jego stopniu uplasowali się Kacper Szczurowski oraz Dominik Majowski (obaj 100kg). 

Duże nadzieje na medale pokładane są w startach Jakuba Ozimka (90kg) oraz Macieja Krogulskiego (73kg). Ten drugi w tym roku wygrał w Lignano, a także był drugi w zawodach w Kownie. W ubiegłym roku zapisał na swoim koncie wicemistrzostwo Europy kadetów i z każdym startem poczyna sobie coraz pewniej, choć przydarzają mu się słabsze występy. Ozimek i Krogulski już mogą myśleć o wrześniowych mistrzostwach Europy. Tak jak i wspomniani Szczurowski i Majowski. Na ich dobry występ w Gdyni liczy sztab kadry.

W Pucharze Europy wystąpi także utalentowany 17-letni Sebastian Ołdak (90kg). Najliczniej obsadzona Polakami będzie kategorii 73kg, gdzie zaprezentuje się jedenastu biało-czerwonych.

Wśród pań liczymy na kategorię 57kg i dobre starty Julii Kowalczyk i Anny Dąbrowskiej. Z powodu kontuzji nie pojawi się Angelika Szymańska. Najwięcej polskich judoczek wystąpi w 63kg, bo aż osiem. Na tatami pojawią się m.in. Barbara Kulik, Anna Isenko i Alicja Lewandowska.

Etap przygotowań

Gdynia Arena przy ul. Kazimierza Górskiego czeka na miłośników judo. Wstęp na imprezę jest wolny. W sobotę, 16 lipca, zmagania rozpoczną się o 10.00. Wtedy na tatami wystartują starcia eliminacyjne, z kolei finały odbędą się o 10.00. Analogicznie prezentuje się program niedzielnych startów.

W głowach niektórych zawodników dojrzewa myśli o tym, że mistrzostwa Europy są o krok. Muszą dopracować ostatnie szczegóły i zbudować najlepszą formę. Gdynia to jeden z ostatnich punktów przygotowań. Następnie nasi judocy zaprezentują się jeszcze w zmaganiach w Pucharach Europy w Pradze i w Berlinie.

Jednak to nie koniec judo w Gdyni. W dniach 18-21 w gali Arena odbędzie się międzynarodowy camp judo.

KM